kornea.gen.tr https://www.kornea.gen.tr Kornea, Kornea Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kornea.gen.tr Tue, 13 Jun 2017 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kornea Ödemi https://www.kornea.gen.tr/kornea-odemi.html Wed, 14 Nov 2018 11:57:06 +0000 Kornea ödemi, Kornea gözün en dış tabakasındaki yaklaşık yarım milimetre kalınlığında olan şeffaf renkte ve damarsız bir dokudan meydana gelir. Kornea vücudun başka hiçbir yerinde olmayan kolajen liflerinin dizilimi sayesind Kornea ödemi, Kornea gözün en dış tabakasındaki yaklaşık yarım milimetre kalınlığında olan şeffaf renkte ve damarsız bir dokudan meydana gelir. Kornea vücudun başka hiçbir yerinde olmayan kolajen liflerinin dizilimi sayesinde ışığı geçirerek ve kırılmasını sağlayarak görüntülerin retina ya ulaşmasını sağlar. Korneanın yapısında bulunan hücrelerin sayısında yetersizlik ve işlevlerinde bozukluk olduğu zaman kornea tabakası içerisinde sıvı birikir ve bunun sonucunda da kornea ödemi meydana gelir. Bu tip durumlarda kornea tabakası kalınlaşır kornea da oluşan ödem dış yüzeye ulaştığı zamanda küçük kabarcıklar meydana gelir. Bunun sonucunda ödem olan gözde görmede zorluk ve görme kaybı gibi durumlar görülür.

Kornea ödemi nedenleri
 • Hastalara uygulanan ve başarısız olunan katarakt ameliyatları
 • Kornea distrofileri
 • Hastalara yapılan kornea nakli sonrasında meydana gelen greft yetmezliği
 • Yapılan göz ameliyatları sonucunda kornea endotel tabakasının zarar görmesi
Kornea ödemi belirtileri
 • Gözlerde aşırı derecede sulanma ağrı oluşması ve gözdeki kızarıklık
 • Gözün daha soluk bir şekilde gözükmesi genellikle dışarıdan fark edilir derecede gri gözükmesi
 • Görmeden oluşan bozukluklar (sisli ve bulanık görme durumu)
Kornea ödemi tedavisi

Hastalara yapılan katarakt ameliyatları ve bunun gibi göz ile ilgili olan operasyonların sonucunda ufak bir miktar kornea ödemi bütün hastalar da rastlanabilecek bir durumdur. Göz damlası ve çeşitli medikal tedavi ile birkaç gün içinde bu durum ortadan kalkar. Rahatsızlığın genetik olarak görüldüğü kişilerde kornea hücre sayısının az veya yetersiz olduğu durumlar meydana gelebilir. Bu kişilerde ileri ki yaşlarda oluşan kornea ödemleri diğer hastalara göre daha şiddetli ve kalıcı olabilmektedir. Bu tip durumdaki hastalara ilaç tedavisi cevap vermediği zaman ameliyat tedavisi uygulanır. Kornea ödeminde en kalıcı çözüm hasarlı ve zarar görmüş kornea tabakasının değiştirilmesi yani hastalara kornea nakli yapılmasıdır.

]]>
Kornea İltihabı https://www.kornea.gen.tr/kornea-iltihabi.html Thu, 15 Nov 2018 01:45:22 +0000 Kornea iltihabı, saydam bir tabaka olan kornea gözün en ön bölgesinde yer almaktadır. Göze dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruyan bu kısımın bir diğer görevi ise ışığa odaklanmaktadır. Bunun yanı sıra kornea Kornea iltihabı, saydam bir tabaka olan kornea gözün en ön bölgesinde yer almaktadır. Göze dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruyan bu kısımın bir diğer görevi ise ışığa odaklanmaktadır. Bunun yanı sıra kornea kırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı kornea dışarıdan gelen ışığın retinaya odaklanmasını sağlamaktadır. Saydam ve damarsız bir yapısı bulunan korneanın bir diğer görevi ise göz için sıvı içerisinde bulanan oksijeni sağlamaktadır.  Bazı durumlarda korneada bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklardan biri de kornea iltihabı olarak bilinir. Bir diğer adı keratit olan bu iltihaplanmanın oluşmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Hastalığın iki nedenden dolayı meydana gelmektedir. Bunlardan en çok rastlanılanı ise bakterilerin neden olduğu keratitlerdir. Diğer ise viral hastalıklardır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda kornea iltihabı mantar hastalıklarının neden olduğu fungal keratitleridir. 

Kornea iltihabı nedenleri nelerdir
 • Bu tür rahatsızlıklar genellikle lens kullanımdan dolayı meydana gelmektedir. Lens kullanımının yanlış bir şekilde yapılması veya lensin çıkartılması aşamasında korneada hasarların oluşması kornea iltihaplanmasına neden olabilmektedir. 
 • Kornea iltihabı oluşumunun bir diğer nedeni ise  herpes simpleks virüsüdür. Birçok insanda meydana gelebilen bu virüs değişik dokularda bulunabilir. Genellikle çocuklarda meydana gelmekte olan bu virüs oldukça tehlikelidir. Tedavi yapılmaması halinde gözün kör olmasına neden olabilir. 
Kornea iltihabı oluşumunda meydana gelebilecek bir takım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler arasında en fazla görülün kapakta kanlanma ve göz üzerinde içi su dolu kabarcıkların oluşmasıdır. Bu tür durumlar gözde ağrıların oluşmasına neden olmaz. Virüsün ilerlemesi halinde gözün ışığa karşı olan duyarlılığı azalır ve çevresinde olan ışıkların bir kısımının fark edilememe durumu oraya çıkabilir. Herpes isimli virüsün tedavisi yapılmasa dahi yıllar içinde tekrar oluşabilir ve kalıcı hasarlara yol açabilir. 
]]>
Kornea Yaralanması https://www.kornea.gen.tr/kornea-yaralanmasi.html Thu, 15 Nov 2018 02:07:59 +0000 Kornea yaralanması, gözün ön bölümünde bulunan damarsız, saydam doku olan korneanın tırnak, kağıt veya her hangi bir sert cisimle çizilmesi, sıyrılması ile, kimyasal yanıkla oluşan hasardır.Hasar yara izi şekline gelirse ci Kornea yaralanması, gözün ön bölümünde bulunan damarsız, saydam doku olan korneanın tırnak, kağıt veya her hangi bir sert cisimle çizilmesi, sıyrılması ile, kimyasal yanıkla oluşan hasardır.Hasar yara izi şekline gelirse ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Çoğunlukla kaynak işi yapan kişilerde ve demircilik mesleğinde çalışanlarda görülen kornea yaralanmaları; bu kişilerin işlerini yaparken koruyucu gözlük veya kalkan kullanmamaları nedeniyle, etrafa fırlayan küçük parçacıkların gözün kornea tabakasına yapışması ve hatta gelen cisim sür'atli ise bu sert çarpma neticesinde retinayı delmesi, yırtması sebebiyle sık görülen bir durumdur.
Bu tür kornea yaralanmalarında gözün üst tabakasına giren yabancı cismin derhal çıkarılması, yırtık oluşmuş ise uzman hekim tarafından mikroskop altında dikilmesi gerekir.

Kornea yaralanmasında görülen semptomlar (belirtiler) nelerdir.
 • Korneanın çizilmesi veya sıyrılması halinde gözde yabancı bir cisim varmış hissiyle beraber, yanma acı hissedilir. 
 • Bunu yanı sıra göz kızarır ve ışığa hassasiyet oluşarak gözde yaşarma başlar.
 • Bulanık görme de kornea yaralanmalarında görülen bir belirtidir.
Böyle bir durumda teşhis, göz hekimi tarafından özel bir boya kullanılarak gerçekleştirilir.

Kornea Yaralanmalarında tedavi yöntemleri nelerdir.
Kornea yaralanmalarında duruma göre tedavi şeklini uzman hekim belirler.
 • Tahrişin önlenip azalması için göz tamamen kapatılabileceği gibi koruyucu kontakt lens de kullanılabilir.
 • Veya gözün kayganlaşmasını sağlamak için kayganlaştırıcı merhem veya damla uygulaması yapılabilir. 
 • Göz bebeğinin büyütülmesi de ağrıyı azaltıcı bir yöntemdir.
 • Bu arada kornea yaralanması neticesinde enfeksiyon oluşumu gerçekleşebilir.Buna önlem olarak antibiyotik tedavisi uygulanır.
Bazı kornea yaralanmaları derhal müdahale ve tedavi edilmezlerse kalıcı hasara ve göz kaybına sebep olabilir. Örneğin delici yaralanmalar, kimyasal yanık, şişme, göz içi kanaması, gözde tahriş ve çizilmeler bunlardan bazılarıdır.
]]>
Kornea Zedelenmesi https://www.kornea.gen.tr/kornea-zedelenmesi.html Thu, 15 Nov 2018 18:21:41 +0000 Kornea Zedelenmesi; Kornea gözün renkli tabakanın en ön kısmında bulunan damarsız, saydam ve eğimli bir yapıya sahip olan tabakadır.  Kornea gözün büyük bir kısmını oluşturur. Bu saydam yapı yatay çapı yaklaşık 12, Kornea Zedelenmesi; Kornea gözün renkli tabakanın en ön kısmında bulunan damarsız, saydam ve eğimli bir yapıya sahip olan tabakadır.  Kornea gözün büyük bir kısmını oluşturur. Bu saydam yapı yatay çapı yaklaşık 12,6 ön, dikey çapı ise 11,7 mm, orta kısmının kalınlığı 0,5 mm, kenarları ise 1,2 mm olarak bilinir. Kornea gözü koruyup kollayan kalkanı olarak ifade ederiz. Çünkü bu saydam tabaka gözün iç kısımlarını dışarıdan gelen mikrop, toz ve zarar verici maddelere karşı korur. Korumayı ise gözün dış kısmından salgılanan lizozim enzimlerine sahip olan gözyaşı sağlamaktadır. İç kısmında ise camsı sıvı adı verilen yapı korumayı sağlar. Dışarıdan gelen ışınları ilk karşılayan kornea, gözün tüm kırıcılığının %65–75 arasını sağlar ve UV ışınlarının bir kısmını filtre etmeye sağlar. 

Kornea Zedelenmesi ve Tedavisi; 

Kornea gözün en önün de bulunduğu için saydam ve hassas yapıda olduğu için dış etkenlerden etkilenmesi de kolay olabilir. Zedelenme olayı kolay olduğu için mümkün olduğunca gözü dikkatli bir şekilde korumalıyız. Kornea zedelenmesin de meydana gelen belirtiler gözde şiddetli bir acı, göz çevresinde kızarıklık ve göz kapaklarında şişme olarak bilinir. Kornea zedelenmesi oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Çok hassas olduğu için rüzgarlı havalar da gözün içerisine kum veya toz kaçarak zedelenmeye neden olabilir. Bazen de güneş altında uzun süre kalındığı zaman veya zararlı ışınlara maruz kalındığı zaman ortaya çıkabilir. Göz yaralanmalarında yaralanmaya neden olan cisim ve ortam koşulları dikkate alınmalıdır. Özellikle sönmemiş kireç ve alkali yanıkları gözün kornea tabakasında kalıcı hasarlar oluşturarak görme kaybına neden olabilir. Bu tür olaylarda hiç zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Gözün etrafından yabancı cisimler parçaları uzaklaştırılmalı ve kesinlikle ilk yarım saat yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra gözün üzerine bandana ile kapatarak gözün dinlenmesi  ve kendine gelmesi sağlanmalıdır. Bu olaylar mutlaka bir hekim kontrolünde yapılmalıdır. 
]]>
Kornea Ameliyatı Sonrası https://www.kornea.gen.tr/kornea-ameliyati-sonrasi.html Fri, 16 Nov 2018 18:20:50 +0000 Kornea Ameliyatı Sonrası, Bu ameliyat çok riskli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü bu operasyon sonrası kalıcı rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kornea ameliyatı sonrası hızlı iyileşmek istiyors Kornea Ameliyatı Sonrası, Bu ameliyat çok riskli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü bu operasyon sonrası kalıcı rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kornea ameliyatı sonrası hızlı iyileşmek istiyorsanız bakımınızın çok iyi yapılması gerekiyor. Aynı zamanda doktorunuzun reçetenize yazdığı önerdiği gıdaların tüketilmesi gereklidir. Bol bol sıvı tüketimine özen gösterilmesi gerekiyor. Hastanın düzenli beslenmesi ve uyku düzeninin dengeli olması lazım. İlk bir veya iki ay ağır iş yapmaktan uzak durmanız sağlığınıza iyi gelecektir. Ailenizden birinin siz iyileşene kadar yanınızda durması ve sizin bakımınız ile ilgilenmesi iyileşme süresini hızlandırır. Tabi bu süreçte doktor tarafından tekrar tekrar müdahale edilmeniz gerekiyor. Sağlık durumunuzun nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi olmanız için müdahale edilmelisiniz. 

Kornea Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bu durumda ilk önce bir uzman tarafından nelere dikkat edilmeli ve ne tür gıdaların tüketilmesi gerektiğini öğrenmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri tüketmek daha doğru olacaktır. Aynı zamanda protein ve vitamin bakımından zengin olan gıdalardan tüketmelisiniz. Ayrıca hazır gıdalardan uzak durmanız sağlığınıza iyi gelecektir. Organik besinlerin tüketimi daha iyi olacaktır. Hazır portakal suyu yerine evde kendinizin sıktığı portakal suyu daha sağlıklıdır. Doktorunuzun size önerdiği miktarda sıvı tüketimi yapmalısınız. Ağır besinleri tüketmekten uzak durmanız ve hafif yiyeceklerin tüketmeniz gerekiyor. Hastanın kaliteli bir beslenme şekli varsa ameliyat yerinizin daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. Çorba ve benzeri sıvı gıdaların tüketimini arttırmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Aynı zamanda taze bahçeden koparılmış meyve ve sebze türü besinleri tüketmini arttın. Kornea ameliyatı zor bir ameliyat olduğu için iyileşme süresi de biraz uzun olacaktır. Bu durumda sadece doktora gidilmesi gerekir. Kısaca kornea ameliyatı sonrası hızlı iyileşmek istiyorsanız bakımınızın çok iyi yapılması gerekiyor. 
]]>
Kornea Çizilmesi Bulanık Görme https://www.kornea.gen.tr/kornea-cizilmesi-bulanik-gorme.html Fri, 16 Nov 2018 20:54:01 +0000 Kornea çizilmesi bulanık görme: Göz, en hassas, en korumaya muhtaç ve insanoğlu için en değerli organdır. Deyim yerindeyse eğer, gözümüze gözümüz gibi bakmamız gerekir. Günlük yaşamda, iş hayatında, doğuştan ve bazı i Kornea çizilmesi bulanık görme: Göz, en hassas, en korumaya muhtaç ve insanoğlu için en değerli organdır. Deyim yerindeyse eğer, gözümüze gözümüz gibi bakmamız gerekir. Günlük yaşamda, iş hayatında, doğuştan ve bazı ihmallerden doğan kazalarda göz zarar görmektedir. Bunlardan biri de kornea çizilmesi bulanık görmedir. Kornea gözün ön kısmında bulunur. Göz kapakları korneayı korumakta yardımcı olur. Görevi ise, ışığı arkaya yönlendirmektir. Farklı sağlık nedenleri ile kornea hasar görebilir. Bu hasar sonucu korneada çizilmeler ve yara izleri meydana gelir. Çok sıkıntılı bir süreçtir, en kısa zamanda, en güvenilir sağlık kuruluşuna ve en güvenilir uzman doktora gitmek gerekir. Göz sağlığı hiç bir şeye benzemez.

Kornea çizilmesi bulanık görme belirti neden ve tedavisi
 • Göz kuruluğu veya göze yabancı madde batması kornea çizilmesine bulanık görmeye neden olur.
 • Göze takılan lensler, korneada aşınmaya neden olarak enfeksiyon oluşması sonucu kornea çizilir ve sıkıntı başlar.
 • Doğuştan ve genetik bir takım nedenlerden dolayı korneada çizik izi veya yara izi oluşabilir.
 • Gözde ağrı başlar ve bu ağrı giderek artar başa vurur.
 • Bulanık görme, kızarma, yanma ve  gözde sık sık sulanma meydana gelir.
 • Gözde sürekli bir şey batıyormuş gibi, bir his ortaya çıkar.
Kornea çizilmesi bulanık görme tedavisi: 

Kornea çizilmesi bulanık görme, göz tahrişi, ağrı veya bulutlu bir görünüm gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda öncelikle, hastanın gözünün enfeksiyon kapmasını önlemek için, varsa göz kremi sürüp göz bandıyla kapatmak gerekir. Daha başka beklenmeyen bir sıkıntılar olursa, hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olunmalıdır. Tedaviyle bu sorunlardan kurtulmak mümkündür. Bu tedavi rahatsızlığın boyutuna göre değişir. Kornea tedavi edilemezse, ölüden alınan kornea hastaya nakledilir.
]]>
Göz Kornea Ameliyatı https://www.kornea.gen.tr/goz-kornea-ameliyati.html Sat, 17 Nov 2018 09:42:47 +0000 Göz Kornea Ameliyatı, Kornea ameliyatına değinmeden önce ilk olarak kornea nedir bu husustan bahsedelim. Kornea, gözün ön kısmında olan saydam tabaka olarak bilinir. Kornea göze direkt olarak alınan ışınları kırıp retinaya k Göz Kornea Ameliyatı, Kornea ameliyatına değinmeden önce ilk olarak kornea nedir bu husustan bahsedelim. Kornea, gözün ön kısmında olan saydam tabaka olarak bilinir. Kornea göze direkt olarak alınan ışınları kırıp retinaya kırılan ışığı göndermeye yardımcı olur. Bir nevi göz merceği görevini üstlenmektedir. Gözde korneanın her zaman ıslak kalmadı gerekir. Gözlerde kuruluk ve buna bağlı olarak göz nezlesi oluşmasıyla gözlerde kornea oluşumu kaçınılmaz olacaktır. Yani kornea da hasar meydana gelir. Genellikle lens kullanımına bağlı olarak gözlerde kuruma olur ve kornea bozulması meydana gelir. Bundan dolayı gözlerde suni göz yaşı damlası kullanarak göz kuruluğun önlenmesi gerekir. Bu sayede kornea bozulması riski en aza indirilecektir. Gözde kornea bozukluğu doğuştan meydana gelebileceği gibi romatizma rahatsızlığına bağlı olarak yada ani meydana gelen travmalara bağlı kornea yapısında bozulma meydana gelebilir. Bazen katarakt ameliyatı sonrasında da korneanın zarar gördüğü görülebilir. Hassas yapıya sahip olan kornea da bozulma olduğunda şeffaf yapıya sahip olan bu kısımda ışık geçemez hale gelir ve zamanla görme kaybı yaşanır. Bu türden bir problemle karşı karşıya kaldığınızda göz kornea ameliyatı olmak bu problemin üstesinden gelecektir. 

Göz Kornea Ameliyatı Nasıl Yapılır

Göz kornea ameliyatı nakil yoluyla yapılmaktadır. Kornea ameliyatı uygulanacak olan hastaya ve kornea olacak olan kişiye lokal anestezi yada genel anestezi uygulanmaktadır. Korneanın zarar görme derecesi, hastanın uyuşup uyuşmamasına göre anestezi uygulaması değişkenlik gösterir. Bütün bunların yanı sıra göz kornea ameliyatı yapılacak olan hastanın olası öksürme yada hapşırma durumları göz önünde bulundurularak hastaya genel anestezi uygulaması daha uygun görülmektedir. Kornea ameliyatı gerçekleştirilecek olan gözün kornea kısmı bu ameliyat için özel tasarlanmış bir aletle 7.5 mm çapında kesilmektedir. Aynı şekilde kornea nakli vericisi olan kişinin de gözün kornea kısmı 7.5 mm çapında kesilir ve kornea ameliyatı yani nakil işlemi gerçekleşir. Göz kornea ameliyatı yaklaşık olarak 30-45 dakika arası sürmektedir. Bu ameliyatta göz yapısına zarar verilmeden gözde bulunan saydam kısım alınır ve yeni nakil işlemi yapılır.  Bu ameliyat günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde lazer yöntemiyle göz korneasında bıçak kullanılmadan lazer ışınlarıyla yapılmaktadır. 

Göz Kornea Ameliyatı Riskli Midir

Göz kornea ameliyatı oldukça kolay gerçekleştirilen bir ameliyattır. Fakat kornea ameliyatı yapılırken kornea da gerçekleştirilen kesinin ölçüsü ve göze yerleştirilecek olan korneanın düzgün yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Korneanın tam yerleştirilmemesi durumunda gözde astigmat oluşumu ve gözde enfeksiyon riski kaçınılmaz olacaktır. Gözde enfeksiyon oluşumu korneanın reddini belirtir. Enfeksiyon belirtisi olmasıyla yapılan ameliyat bir şeye yaramaz ve enfeksiyona bağlı olarak görme bozukluğu daha ileri seviyeye taşınır. 

Kornea Ameliyatı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

Göz kornea ameliyatı uygulanırken ameliyatın yapılacağı ortamın ve ameliyatta kullanılacak olan araç-gereçlerin hijyenik olması gerekir. Kanama riskini en aza indirmek için hastaya genel anestezi uygulanması daha iyi sonuç verecektir. Bu ameliyatın uygulanacağı hastanın genel sağlık kontrolü yapılmalı ve sağlık problemi olan hastanın ameliyata temkinli olarak alınması gerekmektedir. Bu hususlara dikkat edildiği taktirde göz kornea ameliyatı riskleri en aza indirilmiş olur.
]]>
İnce Kornea Lazer Ameliyatı https://www.kornea.gen.tr/ince-kornea-lazer-ameliyati.html Sat, 17 Nov 2018 15:34:03 +0000 İnce Kornea Lazer Ameliyatı; Kornea gözün en dış kısmında yer alan kısımdır. Temel görevi göze gelen ışınların kırılmasını sağlayarak bakılan cismin net görülmesini sağlar. Fakat kornea yapısı oldukça ince, hassas İnce Kornea Lazer Ameliyatı; Kornea gözün en dış kısmında yer alan kısımdır. Temel görevi göze gelen ışınların kırılmasını sağlayarak bakılan cismin net görülmesini sağlar. Fakat kornea yapısı oldukça ince, hassas ve saydamdır. Bu yüzden çok çabuk bir şekilde zarar görebilir. Kornea kırıcı özelliğe sahiptir. Fakat zarar gördüğü zaman farklı göz hastalıklarına yol açabilir. Korneanın ışığı çok kırmasıyla hipermetrop, az kırmasıyla miyop veya eş olarak kırması ise astigmat hastalıklarının ortaya çıkmasını sağlar. Evet bu hastalıklar gözlük veya lens kullanılarak tedavi edilebilir. Eğer lens veya gözlük ile tedavi edilemediyse son zamanlar da kesin çözüm olan lazer ameliyatı ortaya çıkmıştır. Ancak hasta ilk zamanlarda bu tedavi yönteminden tedirgin olarak kaçış arayışlarına girebilir. Çünkü gözüne herhangi bir cismin veya elin temas edeceğini düşünür ve korkarak tedirgin olur. Oysa ki lazer ameliyatlarında hiçbir şekilde göz ile cihaz veya el teması gerçekleşmez.

İnce Kornea Lazer Ameliyatı Nasıl Uygulanır; 

Hastanın gözüne anestetik damla damlatılarak  hiçbir şekilde acı duyması engellenir. Tedavi sırasında cihaz hiçbir şekilde göze temas ettirilmez. Hasta olan kişi uzakta var olan ışık kaynağına ortalama 1 dakika bakarak tedavisi gerçekleşir. Tedavi bittikten sonra kısa bir süreliğine ağrı, kaşıntı, yanma veya batma görülebilir. Gözü bir kaç gün güneş veya zararlı ışınlardan uzak tutmalıyız. Bu tedaviyi olduktan sonra kişinin kornea incelmesi, ameliyata bağlı yüksek astigmat oluşumu ve retina yırtılması gibi hastalıklar ile karşılaşması mümkün değildir. Bu tedavi miyop, hipermetrop, astigmat gibi hastalıklar sonucu uzağı veya yakını görememe sorunlarını ortadan kaldırır. Tedaviden 2 gün sonra kişi normal yaşamına geri dönerek televizyon izleme, araç kullanma gibi faaliyetlerini sürdürebilir.
]]>
Göz Kornea Çizilmesi https://www.kornea.gen.tr/goz-kornea-cizilmesi.html Sun, 18 Nov 2018 15:05:15 +0000 Göz kornea çizilmesi; epitel adı verilen korneanın en üst tabakası kolaylıkla zedelenebilir ve genellikle müdahale gerektirmeden iyileşir. Fakat bazı yaralanmalarda özellikle keskin bir cisimle yaralanmalarda epitel kendini on Göz kornea çizilmesi; epitel adı verilen korneanın en üst tabakası kolaylıkla zedelenebilir ve genellikle müdahale gerektirmeden iyileşir. Fakat bazı yaralanmalarda özellikle keskin bir cisimle yaralanmalarda epitel kendini onarsa dahi eskisi gibi sıkı bir şekilde alt tabakalara yapışamaz. Ayrıca şiddetli ağrı meydana gelebilir. Bu durumun tıptaki adı persistan epitel defektidir. Böyle bir durumda tedavi amacıyla göz kapatılır. Suni gözyaşı ile ağrının azaltılması yoluna gidilir. Ayrıca antibiyotikli bir jel uygulanır. Korneanın en üst tabakası olan epitel antibiyotikli jel ile daha hızlı onarılır. Bu gibi durumlarda kesinlikle göz doktoruna başvurulmalıdır. Göz yaralanmalarında korneada acil müdahale edilmesi gereken durumlar olabilmektedir. Müdahalenin geciktiği durumlarda kalıcı hasarlar oluşabilir. Göz kornea çizilmesinde bazı durumlarda görme kaybı olabileceği ihtimali gözden kaçırılmaması gereken önemli bir durumdur. Genellikle iş kazası veya başka bir sebeple göze demir veya başka bir yabancı cisimin kaçmasında yabancı cisim lokal anesteziyle uyuşturularak korneanın temizlenmesi yoluna gidilerek tedavi edilir. Ayrıca göze antibiyotik uygulanır ve 24 saat kapatılır. Daha ciddi vakalarda yabancı cismin çıkarılması ve korneanın onarımı için cerrahi müdahale yapılır. Kornea bazı durumlarda bir kum tanesiyle bile çizilebilir. Ayrıca yine yanlış lens kullanımı, güneş gözlüğü olmadan uzun süre güneşte kalmakta korneaya zarar veren ve aşınmasına sebep olan durumlardır. 

Göz kornea çizilmesi belirtileri: 

Bulanık görme, gözde ağrı gibi belirtiler kornea çizilmesini düşündüren şikayetlerdir.

Göz kornea çizilmesi tedavisi;

Normal şartlarda 3 haftada iyileşir. Tedavisi yapılamayacak kadar zarar görmüş kornealarda ise günümüzde, gelişen teknoloji sayesinde kornea nakilleri yapılabilmektedir. Ancak kornea nakli en son çare olarak başvurulan bir cerrahi yöntemdir. Bu cerrahi operasyonda donörden alınan kornea hastaya nakil yapılır. Bazı durumlarda yeni takılan korneada doku uyumsuzluğu sorunu olabilmektedir. Korneanın uyum sağlamadığı durumlarda kortizonlu krem kullanmak işe yarayabilir. Kornea nakli sonrasında oluşabilecek astigmat ve net görememe şikayetleri lazer tedavisi ile giderilebilmektedir. Ameliyattan sonraki bir yıl görüntü tam net olamayabilir. Ayrıca doku reddine karşı gerek görülmesi durumunda ilaç kullanılabilir. Nakil yapılan korneanın uyum sağlamadığı durumlarda gerek görülmesi durumunda ikinci bir nakil düşünülebilir. Ülkemizde üniversite hastaneleri bünyesinde kurulan göz bankalarında vefat etmiş bağışçıların korneaları saklanmaktadır.
]]>
Kornea Ameliyatı https://www.kornea.gen.tr/kornea-ameliyati.html Mon, 19 Nov 2018 07:46:13 +0000 Kornea ameliyatı, gözün en dış tabakasında bulunan korneada meydana gelen rahatsızlığın tedavisi için yapılan uygulamalardan biridir. Kornea göze dışarıdan gelen darbeler karşı korumaktadır. Ayrıca ışığa odaklanarak gö Kornea ameliyatı, gözün en dış tabakasında bulunan korneada meydana gelen rahatsızlığın tedavisi için yapılan uygulamalardan biridir. Kornea göze dışarıdan gelen darbeler karşı korumaktadır. Ayrıca ışığa odaklanarak görme işlevinin gerçekleşmesi korneanın görevleri arasındadır. Kornea da meydana gelebilecek rahatsızlıklar ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Gözün önemli tabakalarından biri olan korneada çeşitli nedenlerden dolayı sorunlar oluşabilmektedir. Bu sorunların en başında viral enfeksiyonlar gelmektedir. Korneanın enfeksiyon kapması görme sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Tedavisine geç kalındığında ise görme sorunları ortaya çıkabilmektedir. Oldukça ince ve şeffaf bir yapıya sahip olan korneada lens kullanımı ile de enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir. Lensin takılma veya çıkarılma anında korneada çizilmeler oluşabilir ve meydana gelen bu tür durumlar gözün görme işlevinin azalmasına bazende hafif sızlamaların oluşmasına neden olabilmektedir.

Kornea ameliyatı gerektiren durumlar nelerdir
 • Korneada meydana gelmiş olan sorunların ilaçlar ile tedavisinin yapılamaması halinde cerrahi müdahaleler gerekli olabilmektedir. 
 • Kornea ameliyatı gerektiren bir diğer durum ise, korneada meydana gelen enfeksiyonun dışarı atılamamasıdır. 
 • Bunun yanı sıra lens kullanımı ile kornea da meydana gelen bazı sorunlarda ameliyat gerektiren durumlar arasında yer almaktadır.
Kornea ameliyatı ile meydana gelen sorunlar genelde başarılı bir şekilde düzeltilmektedir. Ancak kornea ameliyatı sırasında cerrahların dikkatli olması gerekmektedir. Gözün işlevini yapabilmesi için oldukça önemli olan korneada yapılacak ufak bir hata görme sorunun oluşmasına neden olabilmektedir. Korneanın hassas bir yapıda olması nedeni ile ameliyatın çok dikkatli yapılmasının yanı sıra ameliyat için kullanılan aletlerinde temiz ve hijyenik olması gerekmektedir. Aksi halde korneada enfeksiyonların oluşması söz konusu olabilir. 
]]>
Kornea Nedir https://www.kornea.gen.tr/kornea-nedir.html Mon, 19 Nov 2018 13:12:54 +0000 Kornea Nedir, Kornea, kornea gözün en ön kısmında yer alan ışığı odaklayan ve gözü dış etkilerden koruyan, gözdeki eğimli tabakasıdır. Görme olayının gerçekleşmesi için olmazsa olmaz bir parçası olarak karşımıza Kornea Nedir, Kornea, kornea gözün en ön kısmında yer alan ışığı odaklayan ve gözü dış etkilerden koruyan, gözdeki eğimli tabakasıdır. Görme olayının gerçekleşmesi için olmazsa olmaz bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Kornea duyu sinirleri bakımından çok zengindir. Eğimli ve küresel yapıdadır. 

Kornea saydamlığı doğuştan veya sonradan genetiğe bağlı yada travma sonucu, enfeksiyon veya cerrahi müdahale sonucu bozulmuş olabilir. Korneanın saydamlığı bozulduğu zaman ise görme kalitesi azalır. Bunun için erken müdahale ve tedavi şarttır. 

Korneanın Nedir, Yapısı Nasıldır

Kornea 5 tabakadan oluşmaktadır.
 • Epitel Tabaka, ön yüzü gözyaşı ile kaplanmıştır. Bowman tabakası ile yapışık vaziyettedir. 
 • Bowman Tabakası, yaralanma sonrası kendini yenilemeyen tabakadır. 
 • Stroma Tabakası, kornea kalınlığının 10/9 unu oluşturan tabakadır. Hücre bakımından fakir bir tabakadır.
 • Desme Membranı tabakası, Stroma tabakasına yapışık değildir. Korneanın diğer tabakalarına göre elastisite oranı oldukça fazladır. 
 • Endotel Tabakası, Tek sıralı altıgen şeklinde hücrelerde oluşmaktadır. Mitoz bölünme ile çoğalmazlar. 
Kornea Muayene Yöntemleri
 • Biyomikroskobi, korneanın on kısmı ve diğer yapıların binoküler olarak incelenmesidir. En çok tercih edilen muayene yöntemidir.
 • Keratometri, korneanın ışığı kırma gücünün ölçümüdür. 
 • Topografi, korneanın on yüzünün analiz edilmesinde kullanılır.
 • Pakimetri, kornea kalınlığının ölçümünde kullanılır.
 • Speküler Mikroskobi, korneadaki epitel hücre yapı ve sayısı hakkında bilgi sahibi olmak üzere kullanılır.
 • Esteziometri, kornea duyarlılığının belirlenmesi için kullanılan bir yöntemdir. 
 • Korneanın boyama yöntemi ile muayenesi, kornea yüzeyindeki defektleri özel bir solüsyon sayesinde görebilmek için yapılan muayenedir.
]]>
Kornea Nakli Ameliyatı https://www.kornea.gen.tr/kornea-nakli-ameliyati.html Tue, 20 Nov 2018 11:04:42 +0000 Kornea nakli ameliyatı, Kornea gözün önündeki saydam tabakadır. Korneanının görevi ise göze gelen ışınları kırarak retinaya düşmesini sağlar.Halk arasında göz nakli olarak bilinse de yanlış bir ifadedir.Çünkü göz kü Kornea nakli ameliyatı, Kornea gözün önündeki saydam tabakadır. Korneanının görevi ise göze gelen ışınları kırarak retinaya düşmesini sağlar.Halk arasında göz nakli olarak bilinse de yanlış bir ifadedir.Çünkü göz küresinin nakli söz konusu değildir.Son yıllarda gelişen teknoloji ile kornea ameliyatları Intralase Lazer yöntemi ile de yapılabilmektedir.Bunun yanı sıra geleneksel ameliyat yöntemi kullanılarak da kornea nakli yapılabilmekte.Kornea vericisinden 6-9 cm çapında daire şeklinde parça çıkarılır ve alıcıdan da aynı büyüklükte parça çıkartılarak aynı bölgeye ameliyatla dikilir.

Kornea nakli ameliyatı hangi durumlarda yapılır

Doğuştan yada sonradan meydana gelen hastalıklarda, romatimal hastalıklarda, göz travmalarında, katarakt ameliyatı sonrası korneanın saydamlığını kaybetmesi yada korneada opaklaşma olmasına sebep olması gibi durumlarda ışık korneadan içeri giremez. Bunun neticesinde de görme kapasitesi düşer yada hastanın gözleri tamamen bozulabilir. Bu durumda hastaya kornea nakli ameliyatı yapılması gerekebilir.

Kornea nakli kimlerden alınarak yapılır

Nakil işlemi yaşamını yitirmiş bir kimseden alınır. Fakat bu kişininde korneasının sağlıklı olması gerekir. Ayrıca korneası alınacak kişi ile alacak kişi arasında çok fazla yaş farkı olmamasına dikkat edilir.

Kornea nakli ameliyatı nasıl gerçekleşiyor

İğne, genel anestezi yada uyuşturucu damla ile yapılır. Ameliyat yaklaşık 35-40 dk sürer.

Kornea nakli ameliyatının riski var mı

Her ameliyatta olduğu gibi Kornea nakli ameliyatının da riskli yönleri vardır. Kanama, enfeksiyon,retina tabakasının yerinden ayrılması,göz içi basıncın artması, göz merceğinin şeffaflığını yitirmesi gibi istenmeyen durumlar oluşabilir.

Ameliyat sonrası kişiler nelere dikkat etmeli

Karşılıklı hamlelere dayalı sporlardan uzak durulmalıdır. Yüzmede de mikrop kapma olasılığı olduğu için ameliyat sonrası tavsiye edilmemektedir. Ameliyat sonrası göze toz kaçmaması yada herhangi bir darbeye maruz kalmamak için doktorunuzun önerisi ile numaralı yada numarasız gözlük kullanılmalıdır.
]]>
Kornea İncelmesi https://www.kornea.gen.tr/kornea-incelmesi.html Wed, 21 Nov 2018 10:44:40 +0000 Kornea incelmesi, Bu rahatsızlığın asıl adı keratokunos'dur. Gözümüzün en ön kısmındaki ince saat camını andıran saydam kırılgan tabakanın ileriye doğru daha da incelerek koni şeklinde uzanması olarak tanımlanabilir bu r Kornea incelmesi, Bu rahatsızlığın asıl adı keratokunos'dur. Gözümüzün en ön kısmındaki ince saat camını andıran saydam kırılgan tabakanın ileriye doğru daha da incelerek koni şeklinde uzanması olarak tanımlanabilir bu rahatsızlık. Bu rahatsızlık kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Korneanın ışığı kırma gücünü kaybetmesi ile hafif veya ağır olarak astigmatizma ve bulanık görme ortaya çıkabilir. Kornea incelmesi rahatsızlığının son evrelerinde kornea üzerinde şişme veya beyazlaşma durumu görülebilir. 

Kornea incelmesi kimlerde görülür 

Bu hastalık genetik olarak geçiş yapma özelliğine sahiptir ve bu hastaların yakınlarında da genel olarak aynı hastalık veya astigmatizma görülür. Kornea incelmesi hastalarında, sürekli olarak artan düzensiz olan astigmatizma ve miyopi vardır, iki taraflı da tutulumlar olabilir. Hastaların bu durumda en büyük şikayetleri de sık sık gözlük değiştirmek zorunda olmalarıdır çünkü gözlükler kısa süre içerisinde yetersiz kalır. Bu hastalık bazı özel hastalıklar ve göz rahatsızlıklarının sonucunda ortaya çıkabileceği gibi, uygun olmayan gözlere Excimer Laser ameliyatı yapıldığı zaman da yan etki olarak ortaya çıkabilir. 

Kornea incelmesi nasıl teşhis edilir 

Bu hastalığın belirtileri genel olarak ergenlik çağında ortaya çıkmasından dolayı, çocuk yaştaki insanların tanısı konulması oldukça zordur, bunun için çok ayrıntılı muayenelere gerek duyulur. Bu durumda çoğu hasta kendisinde sadece miyop ve astigmat hastalıkları olduğunu düşünmektedir. Bu hastalık 20-40 yaşları arasında çok daha hızlı bir şekilde ilerler. Bu dönem içerisinde hastanın gözlük numaraları sık sık değişmek zorunda kalabilir. Bir de hastanın uğradığı her göz uzmanı farklı bir göz numarası verebileceği için, hasta gözlüğüne rağmen net göremeyebilir.

Kornea incelmesi tedavi yöntemleri nelerdir

Hastalığın ilk dönemlerinde özel yapım sert kontakt lensler kullanılır. Ancak kontakt lensler hastalığın ilerlemesini tam olarak hiçbir zaman durduramazlar. Bu lensler kornea merkezinin bombeliğini, ve de astigmatı düzeltir ve net görüş imkanı sağlar. Ancak, hastalık ilerledikçe bunlar da işe yaramaz ve görme oranı giderek azalır. Başka bir alternatif tedavi Intra Korneal Ring ismiyle bilinen, kornea tabakası içine bir halka yerleştirme şeklindedir. İlerlemeyi kısmen engellemektedir. Başka bir alternatif tedavi yöntemi de kornea nakli ameliyatıdır. Kornea nakli ameliyatı, kornea bağışlarının yetersiz sayıda olması ve aynı zamanda pahalı olması ve üstelik vücudun % 15–20 oranında dokuyu reddetme olasılığı olması nedeniyle pek tercih edilmeyen bir tedavi yöntemidir. Ancak son yıllarda etkinliği kabul gören bir tedavi yöntemi de; Corneal Cross Linking uygulamasıyla hastalığın ilerlemesinin durdurulmasıdır.  
]]>
Kornea Bozukluğu https://www.kornea.gen.tr/kornea-bozuklugu.html Thu, 22 Nov 2018 00:53:04 +0000 Kornea Bozukluğu, Kornea, gözün en ön tabakasında yer alan ışığı odaklamak ve buna bağlı olarak gözü dışarıdan gelecek tüm etkenlerden korumak için özel eğilimli ve sayfam bir dokudur. Gözün en kuvvetli ve odak kırıc Kornea Bozukluğu, Kornea, gözün en ön tabakasında yer alan ışığı odaklamak ve buna bağlı olarak gözü dışarıdan gelecek tüm etkenlerden korumak için özel eğilimli ve sayfam bir dokudur. Gözün en kuvvetli ve odak kırıcı ortamı bu dokudur. Korneanın kırıcı bir etkisi olduğu için dış ortamdan gelen ışınların retinaya odaklanması için yoğun bir enerji harcar. Kornea yapı itibari ile içinde damar bulunmayan ve saydam bir yapıdadır. Damarsız olmasına rağmen, sinir dağılımı derisine göre 300-400 kat daha yoğundur. Gözler de bulunan kornea besin ihtiyacını gözyaşlarında ve göz içi sıvısında bulunan oksijenden alır. Göz içinde bulunan sinir lifleri sayesinde göz kırpma refleksi bir şekilde uyarılır. Böylece kornea tabakası göz yaşları ile daima ıslak tutulup, yüzeyin bütünlüğünü korumuş olur. Bahsettiğimiz ıslaklık olmuyorsa kornea bozukluğu şüphelerimiz arasında olmalıdır. 

Kornea Bozukluğu Sonucu Oluşan Hastalıklar; 

Korneanın saydamlığı doğuştan gelen, genetik sonucu veya sonradan baş gösteren travma, mikroplara bağlı enfeksiyon ve cerrahi yöntemler sonunda bozulabilir. Kornea tabakasındaki saydamlık yok olursa, kornea bozukluğu sonucu görme kalitesi azalır. Korneanın bu tür etkilerden zarar görmesi görme kalitesini azalttığı gibi aynı zamanda ağrı, yanma, göz içinde batma ve ışık hassasiyeti artışı gibi şikayetlerde görülebilir. Bu tür nedenlere bağlı olarak çok sık görülen kornea hastalıkları şunlardır;
 • Keratakonus bozukluğu
 • Kuru göz hastalığı
 • Herpetik keratit bozukluğu 
 • Kornea enfeksiyonu ve buna bağlı iltihap oluşumu
 • Kornea skarları 
 • Korneada oluşan dejeneratif hastalıklar 
Kornea Bozukluğu Muayene Yöntemleri;

Kornea bozukluğu şüphesi hisseden kişilerin muayenesinde yapılan bazı tetkikler vardır. Bu tetkikler şunlardır;
 • Pekimetri
 • Biyomikroskopi
 • Speküler Mikroskopi
 • Kornea tabakası boyanarak yapılan muayene
 • Esteziometri
 • Topografi
 • Keretometri
Yapılan tetkikler sonucu kornea bozukluğu tespit edilen kişiler cerrahi tedavi görür. Korneanın işlevini tamamen yitirmesi yeni bir kornea naklini gerektirir. Göz sağlığımız için, yılda mutlaka bir defa dahi olsa göz testleri yaptırmayı unutmayalım. 

]]>
Gözün Kornea Tabakası https://www.kornea.gen.tr/gozun-kornea-tabakasi.html Thu, 22 Nov 2018 20:40:29 +0000 Gözün Kornea Tabakası, Göz 3 tabakan meydana gelen yapıdır. Kornea adı verilen tabaka ise gözün en dışında yer alan tabaka olarak bilinir. Dışarıya doğru çıkık olan, beyaz ve damar bulundurmayan tabakadır. Görevi ise dı Gözün Kornea Tabakası, Göz 3 tabakan meydana gelen yapıdır. Kornea adı verilen tabaka ise gözün en dışında yer alan tabaka olarak bilinir. Dışarıya doğru çıkık olan, beyaz ve damar bulundurmayan tabakadır. Görevi ise dışarıdan veya cisimden gelen ışığın kırılmasını sağlayarak net görülmeyi sağlar. Bunun yanı sıra gözü dış etkenlere karşı korumakta da rol alır. Korneanın en dış yüzeyi temel olarak birinci kırıcı yüzey, ikinci olarak ise lens yapısı kırıcı özelliğe sahiptir. Bu iki yapının ortak görevi göze gelen ışınları kırarak görüntünün net olmasını sağlamaktır. Gözün kornea tabakasında ışığın kırılmasına bağlı olarak ortaya çıkan  ışığın az kırılması ile hipermetrop, çok kırması miyop, her yerde eşit yönde kırması ile astigmat hastalıkları ortaya çıkar. Kornea tabakası ışığı net kırması için saydam yapıda olmak zorundadır. Bu nedenle bu tabakada kan damarı bulunmaz. kan damarı bulunmadığı için bu tabaka besin ve oksijen ihtiyacını  dış kısımdan gözyaşı ve iç kısımda yer alan camsı sıvıdan karşılamaktadır. 

Gözün Kornea Tabakası ve Yapısı; Yapısında bir çok sinir lifi bulunduğu için gözü dış etkenlere karşı korumakta rol alır. Bunun yanı sıra gözün korunması göz kapakları refleksi ile de sağlanmaktadır. Kornea embriyolojik olarak ektoderm yapıdan köken aldığı için sürekli olarak kendini yenileme özelliğine sahiptir. Bu tabaka saydamlığını yitirirse görme fonksiyonu kaybolur. Sadece ışığı ve hareketleri algılar. Hiçbir şekilde cismi algılamaz. Bu durumda kornea nakli gerekir. Bu nakil sırasında net görmeyi sağlayan tabaka kesilerek çıkarılır. Kadavradan alınan göz nakil edilir. Gözün tamamının çıkarılması ve yenisinin takılması mümkün değildir. Bu yüzden gözümüze zarar verecek her türlü radyasyon ve ışınlardan korumalıyız.
]]>
Keratokonus Kornea Nakli https://www.kornea.gen.tr/keratokonus-kornea-nakli.html Fri, 23 Nov 2018 16:35:24 +0000 Keratokonus Kornea Nakli; Gözün saydam tabakası olan ve en dışta yer alan tabakada meydana gelen hastalıktır. Bu hastalığın varlığı kornea adı verilen yapının incelmesi ve öne doğru sivrilmesi ile kendini ortaya atar. Bu hast Keratokonus Kornea Nakli; Gözün saydam tabakası olan ve en dışta yer alan tabakada meydana gelen hastalıktır. Bu hastalığın varlığı kornea adı verilen yapının incelmesi ve öne doğru sivrilmesi ile kendini ortaya atar. Bu hastalığı tetikleyen olaylar ise sürekli olarak gözü ovuşturmak, gözü kaşımak ve sert müdahale etmek, sert lens kullanımı hastalığın daha da ilerlemesine yol açar. Bu hastalığı ne kadar erken teşhis edilirse o kadar gözün kornea tabakasını kurtarmış olursunuz. Fakat teşhise veya tedaviye geç kalınırsa kornea nakli ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Keratokonus Nedir; 

Genel olarak çocuklarda ergenlik döneminde başlayıp fakat kişi tarafından ancak 20' li yaşlarda fark edilen bir hastalıktır. 20 ile 40 yaşlar arasında ilerleyen ancak 40 yaşından sonra durma dönemine girmektedir. Kornea tabakasında meydana gelen şekil bozukluğunun yanı sıra kişi kendi de bu hastalığı ilerletebilir. Bu hastalığa sahip kişiler kesinlikle elleriyle gözlerini ovuşturmamalıdır. Ovuşturmak gözde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı durumlarda bu hastalık genetik olabilir. bu yüzden aile de herhangi birinde bu hastalığın var olup olmadığı bilinmelidir.

Keratokunus Tedavisi ve Nakli;  

Bu hastalıkta en önemli olan hastalığın hangi boyutta olduğunu tespit etmektir. Bu yüzden ilk olarak hastalığın teşhisi konmalıdır. Bu hastalıkta gözlük kullanmanıza rağmen halen görmede sıkıntı yaşıyorsanız tedavi uygulanması gerekir. Fakat tedavi uygulanabilmesi için hasta olan kişinin kornea kalınlığı ölçümü yapılarak kornea kalınlığı 400 mikronun altında değilse  çapraz yöntem adı verilen tedavi uygulanır. Eğer bu tedavi için yeterli değerler yoksa son çare olarak kornea tabakası kesilip çıkarılarak kornea nakli gerçekleştirilerek  tedavi edilir.
]]>
Kornea Nakli https://www.kornea.gen.tr/kornea-nakli.html Fri, 23 Nov 2018 23:17:39 +0000 Kornea Nakli, Kornea gözün ön tarafında olan saydam ve damarsız bir dokudur. Genellikle kornea rahatsızlığı kişilerin yüzde yirmisinde görülebilmektedir. Bazende korneada iltihaplanma görülebilir. Ancak kornea hastalığında er Kornea Nakli, Kornea gözün ön tarafında olan saydam ve damarsız bir dokudur. Genellikle kornea rahatsızlığı kişilerin yüzde yirmisinde görülebilmektedir. Bazende korneada iltihaplanma görülebilir. Ancak kornea hastalığında erken tanı ve teşhis oldukça önemlidir. Belirtileri ise genellikle gözde kızarıklık yaşanması, gözde sürekli batma hissi, bulanık görme, ışıkların rahatsız etmesi ve yabancı cisim olarak kendini belli eder. Ancak bu hastalık ergenlik döneminde başladığında yaklaşık 20-23 yaş aralığında öğrenilmektedir. Ayrıca bu hastalık tedavi edilmediği takdirde 40 yaşına kadar sürekli ilerleme gösterir. Genellikle 40 yaşından sonra duraklar. Kornea göz içerisinde oldukça önemlidir. Çünkü dış ortamdaki ışık kornea ile göze girer. Kornea giren ışıkları kırar ve kişilerin etrafı net görmesini sağlar. Genellikle bu durumun sebebi yaşlanma, bazı hastalıklar, fazla derecede kapalı ortamda ve bilgisayar başında çalışma gibi nedenlerden kaynaklanır. Eğer önceden bir gözlük kullanıyor ve net göremiyorsanız kornea ilerlemiş olabilir ve nakil gerektirebilir. 

Kornea nakli neden yapılır ve hangi durumlarda gerek duyulur

Kornea nakli gerektiren durumlar ise şeffaflığı bitmiş veya şekli bozulmuş olan dokunun çıkartılarak farklı bir kişiden alınan sağlıklı kornea dokusunun yerine yerleştirilmesine denilmektedir. Ancak kornea ölü bir insandan alınan sağlıklı kornea ile nakil yapılabilmektedir. Yada göz bankalarından alınarak nakli gerçekleştirilir. Damarsız olan kornea dokusunda şişme ve yara oluşması nedeniyle bulanıklaşır. Korneanın bulanıklaşması ise dışarıdaki ışığın göze geldiğinde düzgün kırılmaması durumunda gözde yetersiz görme meydana gelmesine neden olur. Bu nedenle ilk yapılan şey ilaç tedavileridir. Ancak düzelme görülmez ve geçmez ise kornea nakline başvurulur. Kornea nakli kişilerde yaşanan görme bozukluğunu düzeltmek ve ağrıyı azaltmak için yapılır. Kornea nakli için gerek duyulan bir kaç durum bulunmaktadır. Bu durumlar ise;
 • Kapılan enfeksiyondan kaynaklı korneada yara oluşması durumunda gerek görülür.
 • Yaşanılan herhangi bir kaza sonrası korneada bulanıklık yaşanır yada şekli bozulursa.
 • Gözde yaşanan herhangi bir ameliyat sonrasında korneanın şeffaflığını yitirmesi ve bulanıklık yaşanması durumunda
 • Kronikleşme yaşanırsa kornea nakline gerek duyulur.
Kornea nakli sonrasında tekrar görmenin kazanılması için gözün arka tarafındaki damar ile sinirlerin sağlam olması gerekir. Genellikle bu nakil hastanın yaşına ve gözün özelliğine göre genel yada lokal anestezi şeklinde yapılır. Kornea naklinde ilk olarak kornea tabakası yuvarlak bir şekilde çıkartılır. Aynı şekilde ve büyüklükteki kornea tabakası dikkatli bir şekilde yerleştirilerek dikilir. Kornea naklinde de kanama, mikrop kapma şeklinde riskler bulunmaktadır. Ancak en büyük avantajı ise nakilin birkaç defa tekrarlanabilmesidir. Birde nakil sonrasında kişiler ilk günlerde gözünü bastırarak ovmamalı ve dış etkenlere karşı korumalıdır. Birde kişi hijyenine oldukça dikkat etmelidir. Bunların yanı sıra nakil sonrasında gözde farklı durumlar yaşanırsa en kısa sürede doktora gidilmelidir.
]]>
Kornea Erozyonu https://www.kornea.gen.tr/kornea-erozyonu.html Sat, 24 Nov 2018 05:37:31 +0000 Kornea Erozyonu, gözün en önemli, en hassas kısmıdır. Kornea gözün ön tarafında bulunan kubbe şeklindeki saydam tabakadır. Korneanın arka kısmında da göze rengini veren iris tabakası bulunur. Göze gelen ışınların, retina Kornea Erozyonu, gözün en önemli, en hassas kısmıdır. Kornea gözün ön tarafında bulunan kubbe şeklindeki saydam tabakadır. Korneanın arka kısmında da göze rengini veren iris tabakası bulunur. Göze gelen ışınların, retinaya doğru kırılması görevini yapan şeffaf görünüşlü bir mercektir. Kornea sürekli nemli kalmalıdır. Bu nedenle göz kuruluğu olan insanlarda göz erozyonları meydana gelir. Genellikle bu gibi durumlarda gözün nemliliğini sağlamak için suni göz yaşı damlaları verilir. Kontakt lens kullananlarda kurumalar daha fazla olacağı için korneanın ön yüzünü nemlendirecek göz yaşı damlalarını muhakkak kullanmaları gerekir.

Kornea Erozyonu Yaratan Durumlar

Gelişimsel kornea anomalileri, bu anomaliler bir kaç alt gruplara ayrılır. genellikle kornea çapının daha fazla yada daha küçük olması, kornea ön tarafında meydana gelen düzleşme, kornea bombeliğinin artması gibi erozyonlar görülür bu durumlar için özel olarak yapılan lensler kullanılabilir.

Kornea enfeksiyonları, bakteriyel ve viral olabilir. Göz nezlesi ve alerjik hastalıkları gibi durumlarda kornea erozyonu yaşanabilir. Uzun süre lens kullanımı sonucunda görülebilir. Bakteriyel olanları kontakt lens kullananlarda daha fazla görülür. Ani başlayan ağrı ve görmede azalmalar görülebilir. Tanı koymak için kültür alınıp mikrobiyolojik inceleme sonucunda mümkün olabilir.
virüslerin sebep olduğu kornea erozyonu ise, 6 aydan küçüklerde görülmez. Vücut direncinin düştüğü durumlarda daha fazla görülebilir.

Korneaya yabancı cisim kaçması, toz, demir parçası, tırnak, kağıt gibi maddelerle meydana gelir bu cisimler korneaya gömülebilirler. Bu durumda kişinin aşırı batma ağrı, sulanma, kızarıklık gibi şikayetleri vardır. böyle bir durumda hemen bir göz doktoruna baş vurulmalıdır. doktor ilk olarak gözde bir yabancı cisim olup olmadığı kontrolünü yapar. Yabancı cismin varlığı durumunda ise lokal anastezilerle cismi alır,ve antibiyotikli damlalarla kornea erozyonu için tedavi planlayarak korneanın onarılmasını sağlar.

Kimyasal yanıklar, evde kullanılan çamaşır suları, asitler veya başka kimyasal maddelerin göze sıçramasıyla meydana getierek kornea erozyonuna neden olmaktadır. Bu nedenle çok kısa sürede değerlendirilmesi gereken durumlardır. Ciddi kimyasal yanıklarda dokulardaki erozyonlar daha fazladır.

Keratakonus (kornea tabakasında görülen fıtıklaşmalar), daha çok gençlerde görülür. Korneanın şeklinde meydana gelen bozulmalardır. 

Kornea da yabancı madde birikmesi, kalıtsal hastalıklar ile ilgili durumlarda bir takım yabancı maddeler, zamanla korneada birikir veya kullanılan bir takım ilaçlar kornea dokusunda birikerek görüş miktarında azalmalar meydana getirebilir ve sonucunda kornea erozyonu gelişebilir. 
]]>
Kornea Topografisi https://www.kornea.gen.tr/kornea-topografisi.html Sat, 24 Nov 2018 21:10:23 +0000 Kornea topografisi, göz rahatsızlıklarında tanı amaçlı kullanılan yöntemlerden biridir. Kontakt lens kullanımı veya korneaya uygulanması planlanan bir cerrahi durumda bu durumu kesinleştirecek bulguların netleşmesi için kullan Kornea topografisi, göz rahatsızlıklarında tanı amaçlı kullanılan yöntemlerden biridir. Kontakt lens kullanımı veya korneaya uygulanması planlanan bir cerrahi durumda bu durumu kesinleştirecek bulguların netleşmesi için kullanılan tetkiktir. Astigmat tedavisinde ve katarakt cerrahisinde de tanı tetkiki olarak kullanılmaktadır.

Göz, kornea başta olmak üzere işlevsel bir çok yapıdan oluşmaktadır. Bu yapılarda biri olarak karşımıza çıkan kornea, gözün renkli olan kısmının önündeki şeffaf ince bir tabakadır. Başka bir deyişle lens aparatının uygulandığı kısımda bulunan şeffaf tabakadır. Bazı durumlarda farklı bir çok sebebe bağlı olarak yırtılmalar, çizilmeler, yaralanmalar gibi durumlara maruz kalabilmektedir. Bunun yanı sıra doğuştan gelen bazı sıkıntılar, genetik bazı faktörler göz hastalıkları olarak ortaya çıkabilmektedir. İşte bu ve bunun gibi durumlarda tedavi aşamasına geçilmeden önce uygulanan bir tanılama evresi bulunmaktadır. Bu tanı sürecinde kullanılan bir çok yöntem olmakla beraber, kornea topografisi de bunlardan biridir. Kornea topografisinde göz korneası en ince ayrıntılarına kadar incelenebilmektedir. Bu işlem pentecam adı verilen bir cihazla yapılmaktadır. Bu işlemde gözün ön ve arka kısımlarının yanı sıra korneanın kalınlığına kadar detaylı bilgi sahibi olunabilmektedir. 

Kornea topografisi hangi durumlarda kullanılır
 • Katarakt tanı ve tedavisinde
 • Kontakt lens kullanımı planlaması aşamasında
 • Korneaya uygulanması planlanan cerrahi girişim için karar aşamasında
 • Travmatik göz vakalarında
 • Bazı genetik göz hastalıklarının tanılanması ve tedavi planının yapılmasında
 • Korneanın çizik, yırtık olması gibi durumların tedavi planlamasının daha verimli olması maksadıyla
Göz, yapısı gereği oldukça hassas bir yapı olduğu için hastalıklarının tedavisi sırasında kullanılması gereken alet ve cihazlar da bu hassasiyete uygun olmalıdır. Tanı aşaması için de tedavi planı için de oldukça hassas ve dikkatli tetkikler yapılmalıdır. İşte bu amaçla kullanılan kornea topografisi çok detaylı bir incelemeye olanak sağlamakta ve göz yapısına uygun tedavi sunulmasına imkan tanımaktadır. Kornea topografisi, sadece korneanın incelenmesiyle sınırlı kalan bir cihaz değildir. Başta kornea olmak üzere, tüm gözün ön ve arka kısımlarını çok detaylı bir şekilde uzman incelemesine imkan tanımaktadır. Ayrıca bu cihazın hastalar üzerinde her hangi bir yan etkisi izlenmemiştir ve uzmanlarca belirtilen bir zararı da bulunmamaktadır. 
]]>
Göz Korneası Yırtılması https://www.kornea.gen.tr/goz-korneasi-yirtilmasi.html Sun, 25 Nov 2018 12:07:04 +0000 Göz korneası yırtılması, Kornea zedelenmesi gibi çok yaygın görülen yaralanmalardan bir tanesidir. Kornea, gözün en ön kısmında bulunan, ışığı odaklamak ve gözü dış etkenlerden korumak için saydam ve eğimli olan Göz korneası yırtılması, Kornea zedelenmesi gibi çok yaygın görülen yaralanmalardan bir tanesidir. Kornea, gözün en ön kısmında bulunan, ışığı odaklamak ve gözü dış etkenlerden korumak için saydam ve eğimli olan bir dokuya sahiptir. Kornea saydam ve damarsız bir yapıya sahiptir. Damarsız olmasına rağmen sinir dağılımı 300 veya 400 kat daha yoğundur. Kornea beslenmesi gözyaşı ve göz içi sıvısında bulunan oksijen sayesinde olmaktadır. Sinir lifleri sayesinde göz kırpma refleksi uyarılmaktadır. Bu sayede kornea gözyaşı ile devamlı ıslak tutulur ve yüzeyinin bütünlüğünü korumaktadır. Korneanın ön yüzeyi gözün temel kırıcı bir bileşenidir. Kornea ve lens dış ortamdan gelen ışığın etkin bir şekilde retinaya odaklanmasını sağlamaktadır.

Gözün tabakası 3 tabakadan meydana gelmektedir. Sert tabaka, damar tabaka ve ağ tabaka şeklinde ayrılmaktadır. Gözün en sert bölümünde ve dayanıklı kısmında bulunan kornea tabakası, gözün en ön kısmında bulunmaktadır. Gözün renkli bölümünün önünü kaplayan şeffaf ve saydam bir tabakadır. Gözü mikroplardan, tozdan ve yabancı cisimlerden korumaktadır.

Göz korneası yırtılması belirtileri nelerdir

Göz korneası yırtılması ile kornea saydamlığı bozulmaktadır. Kornea saydamlığı bozulduğu zaman görme kalitesi önemli ölçüde azalmaktadır. Korneanın görme kalitesini düşürdüğü gibi şiddetli ağrı, batma, yanma ve ışığa bakamama, hassasiyet oluşması gibi şikayetlere yol açmaktadır. Şiddetli ağrı, batma, gözde sulanma ve yanma hissedildiği zaman mutlaka uzman bir göz doktoruna başvurulması gerekir.

Göz korneası yırtılması tedavisi

Kornea yırtılması yaşandıktan sonra acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Göz doktorunun vereceği antibiyotik ve kortizon damlaları, göz merhemleri ile hastanın şikayetleri biraz daha hafifleyecektir. Gözde ışık hassasiyeti olduğu için bir bandaj ile kapatılması gerekmektedir. Anestezik damlaların damlatılması ile gözde büyük derecede bir rahatlama olacaktır. Gözde enfeksiyon oluşmaması için mutlaka doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli olarak, önerilen süre ve miktarlarda mutlaka kullanmalısınız. Aksi halde gözde enfeksiyon oluşarak farklı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Göz korneası yırtılmasının iyileşme süresi genellikle iki ve üç hafta arasında değişmektedir. Fakat ilaçların düzenli olarak kullanılmadığı durumlarda bu süre daha da uzamaktadır. Bu yüzden ilaçların kullanılması iyileşme süreci için çok önemlidir.
]]>
Kornea Erimesi https://www.kornea.gen.tr/kornea-erimesi.html Sun, 25 Nov 2018 19:16:25 +0000 Kornea erimesi, özellikle gençlerde daha çok karşılaşılan bir göz hastalığı türüdür. Tıp dilinde keratokonus olarak isimlendirilen bu durum halk arasında kornea erimesi olarak bilinmektedir. Kornea, gözün temel elemanl Kornea erimesi, özellikle gençlerde daha çok karşılaşılan bir göz hastalığı türüdür. Tıp dilinde keratokonus olarak isimlendirilen bu durum halk arasında kornea erimesi olarak bilinmektedir. Kornea, gözün temel elemanlarından biri olup, gözün renkli kısmının hemen önünde bulunan şeffaf ince tabakadır. Bu yapı gözün işlevsel bütünlüğü açısından büyük önem taşımaktadır. Dünya üzerinde görme bozukluklarının çoğunluğunu bu yapıda oluşan bozulmalar oluşturmaktadır. Bu bozulmalar zaman zaman genetik bir geçmişe dayansa da çoğunlukla travmatik sebeplere bağlı olarak kendini göstermektedir. Bu sebeplerden bazıları; göz korneasının çizilmesi, zedelenmesi, delinmesi, yırtılması gibi durumlardır. Bunlardan biri de gözde kornea erimesidir. 

Kornea erimesi, göz korneasının sürekli ve hızlı bir boyutta incelmesi, sivrilmesi ve ilerleyen zamanlarda delinmesiyle karakterize bir durumdur. Önüne geçilip tedavi edilmediği durumlarda kornea nakli gerektirecek boyutlara ulaşabilmektedir. Bu hastalıkta korneanın dışa doğru bombeli yapısı giderek artmakta ve zamanla kornea öne doğru sarkma göstermektedir. Bu hastalığın bir belirtisi de kişide astigmat başlamasıdır. 

Kornea erimesi belirtileri nelerdir
 • Gözlerde kamaşma hissi
 • Işığa duyarlılığın artması
 • Çift görme
 • Yansıma
 • Hareket halindeyken görüntülerin hayalleşmesi
 • Gözlerde kızarıklık
 • Geçmeyen batma hissi
Bu belirti ve bulgular oluşup kısa bir süre içinde kendiliğinden geçiyorsa akla kornea erimesi gelmemelidir. Fakat inatçı ve giderek artan eğilimi mevcutsa derhal bir uzmana gidilmelidir. Doktor gerekli muayene ve testlerin ardından tedavi planını belirleyerek uygulamaya koymaktadır. Genellikle tercih edilen tedavi yöntemi, çapraz bağlamadır. Bu yöntemle kornea erimesi tedavi edilebilmekte ve hastanın yaşam kalitesi yükseltilmeye çalışılmaktadır. 
]]>
Bebeklerde Kornea Çizilmesi https://www.kornea.gen.tr/bebeklerde-kornea-cizilmesi.html Mon, 26 Nov 2018 06:31:21 +0000 Bebeklerde Kornea Çizilmesi, Gözün renkli kısmının üst yüzeyini kaplayan saydam tabaka olan kornea birtakım nedenlerden ötürü çizilebilir. Bu sağlık probleminin bebeklerde görülmesi akla kalıtsal özelliğin varlığını da Bebeklerde Kornea Çizilmesi, Gözün renkli kısmının üst yüzeyini kaplayan saydam tabaka olan kornea birtakım nedenlerden ötürü çizilebilir. Bu sağlık probleminin bebeklerde görülmesi akla kalıtsal özelliğin varlığını da getirebilir. Ancak bu hususta kesin bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü anne karnında oluşan bazı rahatsızlıkların varlığı ve doğum esnasında oluşan problemler bu durumu tetikler. Gözü kalkan göreviyle koruyan kornea mikrop, toz ve kirin engellenmesini sağlar. Fakat bu görevleri yerine getirirken göze yabancı bir cisim kaçması halinde çizilme sorununu da beraberinde getirebilir. Bebeklerin kornea tabakası hassas bir yapıya sahip olduğu için bu organa elleriyle dahi temasta bulunduklarında hasar oluşumunun meydana gelmesi kaçınılmazdır. 

Bebeklerde kornea çizilmesi ile birlikte görme kaybı veya bulanık görme problemi ortaya çıkabilir. Enfeksiyon, alerji, gözün sürekli kuru olması, yabancı cisimlerle temas veya ilaç kullanımı gibi unsurlar bebeklerin kornea yapısının çizilip anormal bir hal almasına kaynaklık eder. Hal böyle olunca gözün beyaz kısmında ince çizgi halinde kanamalar, iltihaplanma, kaşıntı ve şişlik gibi rahatsızlıklar yüz gösterir. Böyle bir belirtinin anlaşılması halinde derhal doktora başvuru yapılmalıdır.

Bebeklerde Kornea Çizilmesi Tedavisi

Ciddi sağlık problemleri arasında yer alan bebeklerde kornea çizilmesi hekim muayenesinin yapılmasından sonra gerekli tetkiklerle birlikte tedavi edilebilir. Bu hususta cerrahi operasyona öncelik verilmez. Çünkü bebeklerin günden güne gelişmekte olan vücudu ameliyata olumlu cevap vermekte zorlanabilir. Bahse konu olan bu rahatsızlığın tanısının konulmasının ardından doktor tavsiyesi üzerine temin edilen ilaçların düzenli kullanımı şarttır. Kornea çizilmesiyle birlikte bakteri ve virüslere açık hale gelen korneanın enfeksiyona maruz kalmaması için bebeği mikrobik ortamlardan uzak tutmak gerekir. Bununla birlikte kulaktan duyma uygulamalardan ve göze herhangi cisimle temastan kaçınılması son derece önemlidir. Şunu da belirtmek gerekir ki anne sütünün içerdiği değerli maddelerin varlığı iyi bir beslenme ile çizilen korneanın kendini yenilemesine yardımcı olmasını sağlar. Bunun yanı sıra bebeğe belirli aralıklarla banyo yaptırılması, kıyafetlerinin dezenfekte edilip günlük değiştirilmesi ve ellerine pamuk bezinden üretilmiş eldiven takılması önemlidir. Eldiven takılması hususundaki amaç bebeğin tırnaklarını gözüne temas etmemesine yöneliktir.
]]>
Kornea Kalınlığı https://www.kornea.gen.tr/kornea-kalinligi.html Mon, 26 Nov 2018 20:44:29 +0000 Kornea kalınlığı, kornea dokusunun iltihaplanmasından meydana geldiği bildirilmiştir. Gözün ön kısmında bulunan kornea ışığa odaklanmayı ve gözü dış etkenlerden korumaya gözün eğimli  saydamlığını sağlayan bir ç Kornea kalınlığı, kornea dokusunun iltihaplanmasından meydana geldiği bildirilmiştir. Gözün ön kısmında bulunan kornea ışığa odaklanmayı ve gözü dış etkenlerden korumaya gözün eğimli  saydamlığını sağlayan bir çeşit koruyucudur. Korneanın en büyük görevi saydam göz tabakasını nemlendirmesidir. Saydam olan doğal yapısı sayesinde keratit nedeniyle gözler bulanıklaşabilir hatta inceleyebilir veya delinebilir. Keratitin belirtileri gözde batma, görmede bulanıklık gözlerde kızarıklık ve gözlerde beyaz leke olabilir. Keratit virüs ve bakteri virüsü mantar keratiti olmak üzere bir kaç çeşit göz mantarı bulunur. Bu tür göz mantarları genelde romatizmal hastalıklara bağlı olarak görülen ve sıklıkla hijyen koşullarına dikkat etmeyen ve lens kullanan kişilerde daha fazla görülür. gözyaşı film tabakası yeteri kadar nemlendirilmiyorsa kornea dokusunun saydamlığı kişilerde hayati önem taşıyan bir unsurdur. Kornea kalınlığı bazı insanlarda doğumsal ve genetik olabildiği bildirilmektedir. 

Kornea kalınlığı nedir neden olur

Kornea kalınlığınızın olup olmadığını tespit etmek için ilk önce göz hekimi tarafından muayene olmanız gerekir. Göz doktorları gözdeki kornea morfolojisi ve fonksiyonlarını değerlendirmek için bazı farklı cihazlar kullanırlar. Bu cihazlardan bazıları biyomikroskopi, keratometri, takografi pakimetri, speküler, mikroskopi, esteziometri gibi birçok muayene yöntemi bulunmaktadır. Ve son olarak korneanın boyanarak muayenesi sağlanır. Korneanın sivrileşme incelmesi sonucunda oluşan göz hastalığı en fazla gençlerde görülmektedir. Çünkü çok uzun süre  bilgisayar telefon ekranlarına baktıkları  için göz kuruluğu oluşmaktadır. Bu durumu azda olsa önlemek için arada bir mola vermek ve gün arasında sık sık gözleri kırmak gerekir .Çevresel faktörler sebebiyle oluşan hastalık geç teşhisi edilirse kişiye kornea nakli gerekebilir. Bilhassa sıcak toz ve alerjilerinin yoğun olduğu yerlerde sıkça rastlanılan keratakonus hastalığı gözlerdeki korneanın öne doğru çıkarak sivrileşmesini ve incelemesini sağlar. Bunun sonucunda 15-30 yaşlar arasında daha fazla genç insanlarda kornea kalınlığı görülür. Ülkemizde en sık Güneydoğu Akdeniz sahillerinde ve doğu Anadolu bölgesinde daha fazla kornea kalınlığı görülmektedir. Daha fazla çevresel faktörlerden oluşan bu durum tozlu ortamlarda sürekli gözler oluşturulduğu için korneaya zarar verilerek çizilmesine neden olmaktadır.

Kornea kalınlığında gözlüğün etkisi nedir

Kornea kalınlığı kırklı yaşlara kadar ilerlemesinin sürdürür ve daha sonrasında yavaşlayarak durduğu söylenmektedir. Bu hastalığın gelişmesinde alerjik göz hastalıkları sık görülmektedir. Genelde miyop ve astigmat göz tembelliği ile karıştırılabilen kornea kalınlığı hastalığın tanısının gecikmesine neden olur. Genetik yatkınlığı olan insanların çocuklarında yüzde 7 oranında kornea kalınlığı görülme ihtimali vardır. Bu tür kornea kalınlığı olan insanların gözlük taktıkları halde hiçbir faydasını görmedikleri söylenmiştir. 

Kornea kalınlığının tedavisi nasıldır

Kornea kalınlığı olan hastaların ilk önce ameliyatsız takip ve tedavi süreçleri başlanmalıdır. Ve Daha sonrasında gözlere kortizon içermeyen uygun damla kullanılması gerekir. Ayrıca suni gözyaşı kullanılması kornea kalınlığının yüzde 70 civarlarında ilerlemesinin durduğu bildirilmiştir. Ayrıca keratokoninin ilerlemesini durduran çok farklı ultraviyole ışınları tedavisi kullanılmaktadır. Bu tedavi uygulamak için sarı renkli riboflavin B2 vitamini damlası gözlere konarak emmesi sağlanır. Ve bu şekilde hastaların gözlerinde yüzde 80 oranında fayda sağlayarak kornea kalınlığı ilerlemesi azalır.
]]>
Kornea Kalınlığı Göz Tansiyonu https://www.kornea.gen.tr/kornea-kalinligi-goz-tansiyonu.html Mon, 26 Nov 2018 22:01:32 +0000 Kornea kalınlığı göz tansiyonu, gözler vücudumuzda en hassas organlardan biridir. Görmeyi ve günlük hayattaki işleri kolaylıkla yapmamızı sağlayan karmaşık bir yapıya sahiptir. Gözün tabakası 3 tabakadan meydana gelm Kornea kalınlığı göz tansiyonu, gözler vücudumuzda en hassas organlardan biridir. Görmeyi ve günlük hayattaki işleri kolaylıkla yapmamızı sağlayan karmaşık bir yapıya sahiptir. Gözün tabakası 3 tabakadan meydana gelmektedir. Sert tabaka, damar tabaka ve ağ tabaka şeklinde ayrılmaktadır. Gözün en sert bölümünde bulunan kornea tabakası, gözün en ön kısmında bulunmaktadır. Gözün renkli bölümünün önünü kaplayan şeffaf ve saydam bir tabakadır.

Kornea tabakasının belirli bir kalınlığı bulunmaktadır. Kornea kalınlığının çok büyük önemi bulunmaktadır. Bunun nedeni ise normal kalınlık değerlerinden daha farklı bir kalınlığı olan kornea tabakasının çeşitli hastalık habercisi olmasından kaynaklanmaktadır. Bu hastalıkların en başında glokom rahatsızlığı gelmektedir. Aynı zamanda diğer bir adı göz tansiyonu olarak bilinmektedir. Eğer kornea kalınlığı göz tansiyonu tedavi edilmez ise ve ilerlemesi kontrol altına alınmaz ise göz kaybına dahi sebep olmaktadır. Glokom rahatsızlığının başka bir belirtisi olmadığı için kornea kalınlığının ölçümü bu rahatsızlığın teşhisi için çok önemli olmaktadır.

Kornea kalınlığı göz tansiyonu nasıl ölçülür

Gözün renkli bölümünde koruyucu bir tabaka görevi gören kornea tabakası, göze gelebilecek, mikrop, toz gibi zararlı maddelerden gözü korumaktadır. Ayrıca göze gelen ışıkların ilk girdiği bölümüdür. Kornea tabakasının belirli bir kalınlığı mevcuttur. Bu kalınlık pakimetri ismi verilen bir yöntem ile ölçülmektedir. Günümüz teknolojisi kullanılan bilgisayar sistemi ile ölçülen kornea kalınlığı bir kaç saniye içerisinde ölçülebilmektedir.

Kornea kalınlığı göz tansiyonu normal değerleri nedir

Pakimetri sistemi ile ölçülen kornea tabakası sağlıklı bir gözde yaklaşık değerleri 500 ila 550 mikron arasında olmalıdır. Korneanın genetik olarak kalın veya ince olması da göz tansiyonu hakkında yanlış bilgilendirme yapabilmektedir. Göz tansiyonu hakkında net bir bilgiye sahip olabilmek için mutlaka kornea tabakasının kalınlığının ölçülmesi gerekmektedir, bu doğru teşhis için çok önemlidir.

Kornea kalınlığı göz tansiyonu rahatsızlığına bağlı olarak oluşan görme bozukluğu kalıcıdır ve tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu sebeple glokom rahatsızlığı tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Glokom rahatsızlığı kişinin yaşı arttıkça ve genetik yatkınlığa bağlı olarak gelişmektedir. Bu sebeple ailesinde ve yakınlarında glokom rahatsızlığı varsa mutlaka yılda bir kez düzenli olarak kornea kalınlığını ölçtürmesi gerekmektedir. Ailesinde hiç glokom rahatsızlığı olmayan kişilerin ise 40 yaşından sonra düzenli olarak kornea kalınlıklarını ölçtürmeleri gerekir. Görme kaybının oluşmaması için erken teşhis çok önemlidir.


]]>
Kornea Guttata https://www.kornea.gen.tr/kornea-guttata.html Tue, 27 Nov 2018 16:26:11 +0000 Kornea Guttata, literatürde ilk kez Vogt tarafından tarif edilen, kornea guttata kornea yüzeyinde çok sayıda damla şeklinde birikintilerden oluşur. Orta ve ileri yaşlarda daha sık görülen bir göz rahatsızlığıdır. Kornea Guttata, literatürde ilk kez Vogt tarafından tarif edilen, kornea guttata kornea yüzeyinde çok sayıda damla şeklinde birikintilerden oluşur. Orta ve ileri yaşlarda daha sık görülen bir göz rahatsızlığıdır. Yapılan muayenede endotel yüzeyde refraktil ve yuvarlak çukurlar şeklinde görüntü verir. Speküler mikroskobik muayene de ise korneanın endotel tabaksında koyu renkli yuvarlak alanlar izlenir. Kornea guttata alanı dışında kalan endotel hücrelerde hücre büyüklüğü ve şekillerde artış gözlemlenir. Kornea guttata, tek otoküler bir bozukluk olarak, dominant geçiş gösterebilir ve 40 yaş öncesindeki bireylerde de görülebilir.

Kornea guttata nedir

Kornea guttata rahatsızlık hissi olarak belirti vermeyen küçük ve masum lezyonlar şeklinde ortaya çıkar. Endotel distrofisinin ilk bulgusu olarak da görülebilmektedir. İlk olarak merkezi kornea sisteminde görülen kornea guttata, perifer de yayılarakpigment birikimlerinin oluşması sonucu descemet mebranında ezik metal görüntüleri verebilir. Endotel hücre fonksiyonundaki  ileri derecede ki bozulma sonrası stroma ve epitel ödemi oluşur, hastalığın daha sonraki evrelerinde ise subepitelyal fibrozis ve kornada damarlanma oluşumları gözlemlenir.

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık gözlemlenen kornea guttata korneanın arka yüzeyinde oluşan bir kornea distrofisidir. Yaşlı hastalarda kornea merkezinde posterior yüzeyi tamamen kaplayan hyalin karakterli damla görünümüne sahip çıkıntılardan oluşur. Ancak biyomikroskop ile ayırt edilebilen görüntüler söz konusudur. Bundan dolayı kapsamlı bir göz muayenesi yapılması gerekir.

Kornea guttata lezyonları daha çok korneanın, aksial bölglerinde  lokalize halde olup seyrek bir tarzda dağılım gösterirler. Bazı kornea guttata hastalarının kornea tabakasında kahverengi renkli pigmentasyon değişiklikleri de görülür. Kornea periferinde lokalize haldeki, kornea guttata daha genç hastalarda  hassal henle cisimcikleri şeklinde oluşum gösterir.

Kornea guttata, çok sayıda ve santral olarak gözlemlenirse endotel hücrelerinin barier ve pompa fonksiyonları etkisiz hale gelmektedir. Bu durumu epitel ödem ve büllöz keratopati takip eder. Büller doku yırtılır ise korneal sinir uçları açığa çıkacağından dolayı inanılmaz derece de rahatsızlık veren ağrı oluşumu meydana gelir. Bahseden durum kornea guttata için oluşabilecek en ağır patolojik durumdur. Fakat genellikle kornea guttata bu kadar ağır bir gelişim göstermeden ve rahatsızlık hissi vermeden yıllarca yanı seviyede kalabilme özelliğine sahiptir.

Sekonder kornea guttata, dejeneratif kornea hastalığı yanı sıra travma ve inflamasyon ile birlikte görülür. Ciddi inflamasyon durumlarında endotel örgüsü ödemden dolayı bozulur. Kornea guttata da glokon ve korneal infeksiyon geç komplikasyonlar olarak ortaya çıkabilmektedir. Normal şartlarda kornea guttata tedavi gerektirmeyen bir rahatsızlıktır. Fakat, distrofi, ödem ve ağrılı stroma oluşursa cerrahi tedavi gerekmektedir.

]]>
Yapay Kornea https://www.kornea.gen.tr/yapay-kornea.html Wed, 28 Nov 2018 05:01:59 +0000 Yapay kornea nedir, Halk arasında yapay kornea olarak bilinen ve tıp dünyasındaki ismi ile keratoprotez denilen yapay kornea, genel olarak bir veya birden fazla kornea reddi ortaya çıkmış hastalarda, korneanın tamamı alınarak gerç Yapay kornea nedir, Halk arasında yapay kornea olarak bilinen ve tıp dünyasındaki ismi ile keratoprotez denilen yapay kornea, genel olarak bir veya birden fazla kornea reddi ortaya çıkmış hastalarda, korneanın tamamı alınarak gerçekleştirilen medikal bir uygulamadır. Fakat en son teknolojik gelişmelerle, gözün içerisine girilmeksizin korneanın tamamı alınmadan uygulanabilecek yeni nesil yapay kornea üretimi gerçekleştirilmiş olup, kornea hasarlarının meydana getirdiği körlüklerin önüne geçebilmek için önemli bir adım atılmıştır. 

Yapay kornea uygulanabilecek kişiler 

Yapay kornea bu konuda sıkıntı çekenler için mucize gibi olsa da, kimlerde uygulanabileceği de oldukça önemlidir. Söz konusu görme olunca görme konusu hepimiz için büyük önem taşıyor. Yapay kornea uygulanabilecek kişileri bir kaç madde halinde açıklayalım. 
 • Daha önce yapılmış başarısız kornea nakilleri
 • Keratokonus 
 • Kornea yanıkları 
 • Kornea yaralanmaları 
 • Kornea distrofisi 
 • Cilt ve göz yüzeyi hastalıkları 
 • Kalıtsal veya doğumsal kornea hastalıkları 
 • Limbal kök hücre yetmezliği 
Yapay kornea uygulamasına az sayıda gelişmiş ülkede ve ülkemizde başlanmıştır ve bu operasyonlarda başarı oranı yüzde doksanlar gibi oldukça yüksek bir orandadır. Yapay korneanın en önemli özelliği hastanın hızlı bir şekilde görme yetisine kavuşmasıdır ve bilinen en yeni kornea nakil yöntemidir. Yapay kornea operasyonunda vücudun doku reddi riski yoktur ve göze herhangi bir giriş yapılmadan takılan yapay kornea özellikle, dikişsiz bir ameliyat olması ve ameliyat süresinin çok kısa olması, genel anestezi yerine lokal anestezi uygulanması, göz tansiyonu denilen glokom riskinin olmaması yapay korneanın en önemli avantajları arasındadır. Yapay kornea nakli ile hasta bir çok göz probleminden de kurtulma şansı elde etmektedir.
]]>
Kornea Hastalıkları https://www.kornea.gen.tr/kornea-hastaliklari.html Wed, 28 Nov 2018 13:46:11 +0000 Kornea hastalıkları,kornea, gözün renkli kısmı olan iris tabakasını önünde yer alan şeffaf bölümdür. Gözün en hassas ve en önemli bölümüdür. Kubbe şeklinde olup, göze gelen ışığın retinaya iletilmesini sağlar ve g Kornea hastalıkları,kornea, gözün renkli kısmı olan iris tabakasını önünde yer alan şeffaf bölümdür. Gözün en hassas ve en önemli bölümüdür. Kubbe şeklinde olup, göze gelen ışığın retinaya iletilmesini sağlar ve gözü koruyan bir bölümdür. Korneanın sağlıklı kalabilmesi için sürekli nemli ve şeffaf kalması gerekir. Kuruma durumlarında kornea zarar görür. Korneanın şeffaflığını bozan, doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklarda korneadan yeterli ışık giremez, bu gibi durumlarda kornea nakilleri yapılarak durum düzeltilebilir. İlk organ nakli kornea naklidir ve bir ölüden alınarak yapılmıştır.

Korneanın konjenital hastalıkları

Mikrokornea; korneanın çapı yeni doğan bebeklerde 9 mm, büyüklerde ise 10 mm den küçük olması durumunda meydana gelir. Bu hastalarda kornea kubbe şeklini kaybetmiş ve düzleşmiş olduğu için genellikle hipermetropturlar. 

Megalokornea; Mikro korneadaki durumun tersi söz konusudur. Kornea hastalıkları arasında yer alan megalokornea'da kornea çapı 13 mm yada daha büyüktür. Bu hastaların kornea tabakaları saydamlığını kaybetmemiştir, görme durumu iyidir ve göz içi basınçları olması gereken düzeydedir.

Sklerokornea; bu hastalarda, kornea daha küçük şekilde görülür. Korneanın tamamında tutulum görülebilir. Korneanın yapısı düz şekildedir.

Posterior keratokonus; anterior tarafın normal olduğu posterior tarafın ise artmış eğimi olduğu kornea hastalıkları içinde yer alır. Bu durumda görmeyle ilgili pek sorun görülmez.

Keratitler
Bakterial keratitler
bakterilerin sebep olduğu kornea hastalıklarındandır. İlerlemesi durumunda çok ciddi göz hastalıklarına neden olur. 
Patogenez; bir takım bakterilerin kornea epiteline zarar vermesiyle meydana gelir. kendisini bulanık görme, ağrı, ışığa karşı hassasiyetle belli eder. Bu hastalık da mikroorganizmalar korneada hızla yayılarak nekrotik ülserler meydana getirirler. Bölgeden uzman bir göz doktorunun alacağı kültür sonrası uygun antibiyotikler verilerek tedavi edilir.

Viral keratitler
Herpes simpeks virüs keratiti; en sık karşılaşılan körlük sebeplerinden biridir. İlerlediği durumlarda genellikle korneada lezyonlar oluşur ve beraberinde göz kapağı tutulumu da görülür. Bu kornea hastalıkları, geçse bile gözün duyarlılığında azalmalar görülür.

Paraziter keratitler
Acanthamobe keratiti; deniz, gAyrıca yumuşak kontakt lens kullananlarda da çok görülür.öl, havuz, toprak, musluk suyu gibi alanlarda çok görülen kornea hastalıkları içinde yer alır. 
Mikrosporoidal keratit; AİDS hastalarında fazlaca görülen bir hastalıktır. AİDS tedavisinde kullanılan ilaçlar tedavide yardımcıdır.

Marjinal keratitler; tedavide 3-4 hafta gibi bir sürede iyileşme görülebilir ancak incelme ve yüzeysel olan skarlar kalabilmektedir.

İnterstisyel keratitler, hastalığın ilerlemesi durumunda korneada incelme ve hayalet damarlar görülebilir.bBirlikte görülen hastalıklar tedavi edilirken gerileyebilir.
Korneal ektaziler
Keratokonus; korneanın incelmesi yaşanır genellikle down sendromu gibi hastalıklarla bir arada görülür. Düzensiz astikmatlara neden olur.
Keratoglobus; tedavilerinde gözlük kullanılır. ilerlediği durumlarda cerrahi müdahale gerekir.
Pellusid marjinal dejenerasyon; kornea hastalıkları içinde yer alan bu tip de düzensiz astigmalar görülür tedavide gözlük kullanılır.

Kornea dejenerasyonları
 • Arcus senilis
 • Lİpit dejenerasyon
 • sferoidal dejenerasyon
 • Amiloid dejenerasyon
 • Korneal dejenerasyon
 • Salzmannın nödüler dejenerasyonu
 • Bant keropati
 • Vogt limbal kuşağı
 • Terrien'in marjinal dejenerasyonu
Kornea]]> Kornea Dikleşmesi https://www.kornea.gen.tr/kornea-diklesmesi.html Thu, 29 Nov 2018 12:33:32 +0000 Korneo dikleşmesi, bir diğer adı ile karetokonus olarak bilinen bu hastalık bir göz hastalığıdır. Tanımı ise korneo denilen ve gözün en önünde bulunan saydam tabakanın öne doğru sarkması durumunda meydana gelir. Erkeklere or Korneo dikleşmesi, bir diğer adı ile karetokonus olarak bilinen bu hastalık bir göz hastalığıdır. Tanımı ise korneo denilen ve gözün en önünde bulunan saydam tabakanın öne doğru sarkması durumunda meydana gelir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görünen bir hastalık olarak bilinir. Korneo dikleşmesi durumunda hastalığın son evresinde çeşitli  rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Mesela korneo da şişme ve beyazlaşma görülür. Ayrıca  korneo dikleşmesi durumunda bulanık görme meydana gelir.

Korneo dikleşmesi kimlerde görülür ve nedenleri nelerdir

Hastalık genelde genetik olarak görülür. Geçmişte aile bireylerinden birisi bu hastalığı geçirmiş ise yüzde bir ihtimalle olsa dahi diğer aile bireylerine görülme durumu vardır. Hastalıkla birlikte bir çok şikayetler ortaya çıkar. Eğer kişi gözlük kullanıyorsa sürekli kullandığı gözlüğü değiştirmek zorunda kalır. Hatta belli bir süre sonra gözlük etkisini kaybeder ve kişi tam anlamıyla görme bozukluğu yaşar. Bu hastalık gözünde rahatsızlık yaşayan ve ameliyat geçirmiş olan insanların gözündeki saydam maddenin zayıflaması sonucunda ortaya çıkar. Böyle durumlarda hastalığın tedavisine erken başlaması lazım. Genetik olabilen hastalıkta eğer yakınları bu hastalığı geçirmiş ise daha erken başlanması lazım tedaviye hatta önlemler alınıp kontrollere gidilmesi gerekir. Hatta çocukların belli dönemlerde göz kontrollerine gitmeleri gerekmektedir. Çünkü hastalıkta en önemli etken erken teşhis ve tedavidir. Günümüzde sıkça göz alerjisi olan insanlarında hemen muayene olması gerekir. Bazı durumlarda bu alerjiler korneo dikleşmesine neden olabilmektedir.

Korneo dikleşmesi tedavisi nasıl olur 

Hastalık erken teşhis edildiği taktirde özel sert kontak lensler kullanılır. Fakat ilerleyen hastalıkta bu lensler işe yaramayabilir ve bazen hastalığın ilerlemesini durdurmaz. Ancak erken teşhis durumunda bu lensler korneo merkezinin bombeligini sağlar ve dolayısı ile astigmatı düzeltir bu sebep ile görme durumu netleşir. Başka bir tedavi yöntemi ise korneo nakildir. Fakat bu durum bazı korneo bağışının yetersiz ve az olması nedeni ile ayrıca vücudun bu dokuyu reddetme durumun yüksek olması nedeniyle son aşama tedavi yöntemidir. Fakat son yıllarda kabul görünen bir tedavi yöntemi vardır. Bu yöntem ise corneal cross linking uygulaması ile hastalığı durdurmaktadır. Yapılan tedaviden önce bazı tektitler uygulanır ve tedavinin yanıp  verip vermediği 3 ayda anlaşılabilir. Tedavinin yanıt vermesi durumunda kişinin görme durumu netleşir ve tedavi sağlanır. 
]]> Kornea Çizilmesi https://www.kornea.gen.tr/kornea-cizilmesi.html Thu, 29 Nov 2018 13:54:31 +0000 Kornea çizilmesi, gözün ön kısmında bulunan bölgeye kornea denir. Kornea dokusunun korunmasını kişinin göz kapağı sağlar. Kornea kubbe şeklindedir ve göze gelen ışığın gözün arkasına kadar iletmesini sağlar. Göz en ha Kornea çizilmesi, gözün ön kısmında bulunan bölgeye kornea denir. Kornea dokusunun korunmasını kişinin göz kapağı sağlar. Kornea kubbe şeklindedir ve göze gelen ışığın gözün arkasına kadar iletmesini sağlar. Göz en hassas vücut bölgelerinden biridir. Bu yüzden herhangi bir enfeksiyon bile bazı göz problemlerine neden olabilir. Kornea çizilmesi yine gözün çeşitli hasarlara maruz kalması sonucu meydana gelen bir durumdur. Bu durum bir enfeksiyonun bile ilerlemesi sonucu ortaya çıkabilir. Kornea çizilmesi diğer kornea sorunları gibi tedavi edilebilecek bir problemdir. Fakat günümüzde bunun için bir takım bitkisel tedavi bilinci vardır. Doktor onayı ve kontrolü olmadan hiç bir şekilde bitkisel tedaviye başvurmak doğru olmaz.

Kornea çizilmesi nasıl belli olur; kendini görsellik olarak belli edebilen bir sağlık problemidir. Kornea hasar oluşturduğu veya çizik meydana getirdiği zaman dokusu üzerinde leke ortaya çıkar. Bununla birlikte bir takım görme sorunlarını da beraberinde gelir. Göze sert bir cisim batması veya gözün çeşitli nedenlere bağlı olarak enfeksiyon kapması kornea çizilmesine neden olur. İlk belirtiler olarak bulanık görme veya çift görme gibi durumlar görülmesi söz konusudur. Kişi kornea dokusunda bir leke veya görme problemine maruz kaldığı zaman hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. 

Bulanık görme yanı sıra ağrı, bulutlu bir görünüm ve göz tahrişi yaşanması da söz konusudur. Göz doktorları tedaviye başlangıç olarak durumun acilliğine göre krem ve damlalar ile iyileşme süreci başlatabilir. Kişi mutlaka göz bölgesini temiz bir bantla kapatmalı ve daha fazla enfeksiyon kapamasına izin vermemelidir. Bilinen bir durumda kornea çizilmesinin ilerlemesi veya yırtılması gibi şeyler yaşandığında başarılı bir şekilde dikilmesi mümkündür. Ancak buna başvurmak için çiziğin çok derin ve geniş konumda olması gerekir. Kornea çizilmesi yaşanmasına etken olan sert bir cisim olursa kesinlikle cisim ile uzun süre kalmamak ve kısa zamanda göz bölgesinden cismi çıkarmak gerekir. Aynı zamanda yakın bir kliniğe acil olarak başvurmak önemlidir. Göz ile kişi kendi müdahale yapmadan veya mecbur kalırsa oldukça temiz, yumuşak türde pamuksu maddelerle cismi gözden çıkarmalıdır.
]]>
Kornea Abrazyonu https://www.kornea.gen.tr/kornea-abrazyonu.html Fri, 30 Nov 2018 10:49:24 +0000 Kornea Abrazyonu, Göz travmaları, görme kaybının en sık nedenleri arasında yer alır ve yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltan önemli sorunlardır. Kornea abrazyonu göz ile alakalı travmalardan bir Kornea Abrazyonu, Göz travmaları, görme kaybının en sık nedenleri arasında yer alır ve yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltan önemli sorunlardır. Kornea abrazyonu göz ile alakalı travmalardan bir tanesidir. Kornea epitelinin ayrılması kornea abrazyonu olarak bilinir. Göz ile alakalı acil durumların yaklaşık % 15'ini bu durum oluşturur. Kornea epiteli yaşanan bir travma nedeni ile altta bulunan stromadan ayrılır. Kornea abrazyonu sebepleri arasında gözün el ile ovuşturulması, tırnağın batması, makyaj malzemelerinden oluşan zarar ve yabancı cisimlerin vermiş olduğu zararlar gösterilebilir.

Kornea abrazyonu nedir

Kornea abrazyonu, epitelin bir travma sonrasında görmüş olduğu zarardır. Hastanın klinik görünümü ve fizik muayene sonrasında tanı koyulur. Kişi de oluşan ağrı, fotofobi, ve gözde sürekli olarak yabancı bir cisim hissetme ve sulanma kornea abrazyonunda görülen en önemli belirtilerdir. Kornea abrazyonu epitel de oluştuğu yere göre ve ciddiyete göre görmede azalmaya neden olabilmektedir. Kornea abrazyonlarının çok büyük bir çoğunluğu, hızlı bir şekilde iyileşme gösterir. Fizik muayene sonrası şüphe duyulan vakalar daha detaylı olarak incelenir. Önemli durumlarda tedavinin geciktirilmesi ilerleyen zamanlarda kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Kornea abrazyonun da görme keskinliğini detaylı olarak değerlendirebilmek için, anestezik damla uygulanması gerekebilir. Göz kapağı altında herhangi bir yabancı cisim olup olmadığı detaylı olarak incelenmelidir. Kornea fluoresein boya ile boyanmak sureti ile mavi ışık ile gözün iç kısmına bakılır. Epitelin ayrıldığı alan yeşil boyalı olarak gözlemlenir.

Kornea abrazyonu tedavisi nasıldır

Kornea abrazyonu tedavisinde amaç, gözün korunması ve iyileşmenin hızlı olmasıdır. Organik bir travma veya kontak lensten kaynaklı kornea abrazyonun da tobramisin ve fluroknolon tedavisi uygulanır. Organik travma ve kontak lensten kaynaklanan vakalarda mantar ve psödomonas enfeksiyon riski de değerlendirilir. Diğer durumlarda ise, sikloplejik damla, antibiyotik içeren damla ve eritromisin tedavisi yapılır. Kornea toksitesini azaltmak için tropikal anestezik uygulanır.

]]>
Göz Korneası Nedir https://www.kornea.gen.tr/goz-korneasi-nedir.html Sat, 01 Dec 2018 09:54:37 +0000 Göz Korneası Nedir, Kornea gözün ön kısmında yer alan göze gelen ışığı  bir mercek gibi odaklamak ve gözü dış etmenlere karşı kuruyan çok katlı yassı epitelden oluşan saydam bir tabakadır. Kornea bir mercek gibi davra Göz Korneası Nedir, Kornea gözün ön kısmında yer alan göze gelen ışığı  bir mercek gibi odaklamak ve gözü dış etmenlere karşı kuruyan çok katlı yassı epitelden oluşan saydam bir tabakadır. Kornea bir mercek gibi davranıp göze gelen ışıkları kırarak retinaya odaklanmasını ve uluşmasını sağlar. Saydam bir tabakadan oluştuğu için bünyesinde damar bulundurmaz fakat yapılan araştırmalara göre sinir dokusu deri dokusundan da bulunan sinirlerden 300-400 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Göz korneası nedir sorusuna kornea beslenmesini gözyaşı ve göz içi sıvısında bulunan oksijenden sağlamaktadır şeklinde cevap verilebilir. İçinde bulundurduğu sinir lifleri sayesinde göz kırpma refleksi uyarılıp oluşan gözyaşı ile devamlı ıslak tutularak yüzeyin bütünlüğü sağlanmış olur. Kornea saydamlığı bozulur ise gözün görme işlevi sekteye uğrar.

Göz Korneası Nedir ve Kornea Tabakaları Nelerdir

Epitel Tabakası: Kendini yenileme yeteneği hızlı 5-6 sıralı, keratinize (sert) olmayan çok katlı yassı epiteldir. Ön yüzü göz yaşı ile kaplanmıştır.
Bowman Tabakası: Stroma lamellerinin kondanse (yoğunlaşmış) olmuş ön kısmıdır. Yaralanmalardan sonra yenilenmez.
Stroma: Kornea kalınlığının %90'lık kısmını oluşturur. Stromayı oluşturan kollejen lifler uniform (şekli değişmeyen) yapıdadır.
Desme Membranı: Endotel hücrelerin bazal membranıdır. Korneanın diğer katlarına göre elastisitesi daha fazladır. Stromaya yapışık değildir. Kolayca sıyrılabilir.
Endotel tabakası: Tek sıralı altıgen hücrelerden oluşur.
]]>
Kornea Enfeksiyonu https://www.kornea.gen.tr/kornea-enfeksiyonu.html Sat, 01 Dec 2018 18:52:30 +0000 Kornea enfeksiyonu, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Gözün en dış tabakası olan kornea ince ve şeffaf bir yapıya sahiptir. Gözde yer almakta Ulan Konya'nın görevim gözüm dışarıdan gelebilecek dar Kornea enfeksiyonu, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Gözün en dış tabakası olan kornea ince ve şeffaf bir yapıya sahiptir. Gözde yer almakta Ulan Konya'nın görevim gözüm dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumak ve Işık odaklanmasını sağlamaktır. Kornea enfeksiyonu genellikle lens kullanımı ile oluşmaktadır. Bunun yanı sıra bazı viral enfeksiyonlarda bu tür enfeksiyonları neden olabilmektedir.

Kornea enfeksiyonu nedenleri
 • Gözleri takılmak da olan lensler bu tür sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Küçük dinlendirmek için takılan lensler veya Gözlerin renkli bir görünüm kazanmasını sağlamak için kullanılan lensler çıkartılırken göz korneasında bazı tahrişlere yol açabilir. Korneoda oluşan bu tür durumlar enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Viral enfeksiyonlardan dolayı da meydana gelebilmesi olay bu tür sorunlar gözün görme işlevini kaybetmesi mi veya gece körlüğünün oluşmasına neden olabilmektedir.
Kornea enfeksiyonu belirtileri
 • Konuyu enfeksiyonunda oluşabilecek ilk belirti gözün görme işlevinde aksaklıkların yaşanmasıdır.
 • Bunun yanı sıra göz kuruluğu sürekli göz yaşarması enfeksiyonun belirtileri arasındadır.
 • Bu tür enfeksiyon durumlarında göğüs bölgesinde hafif sızlamalar da meydana gelebilmektedir.
 • Ayrıca ışıklara odaklanamama ve gece görme sorunun oluşması gibi durumlarda kornea enfeksiyonu belirtileri arasında yer almaktadır.
Kornea enfeksiyonu sorunlarının tedavisi bazı durumlarda mümkündür. Bu tür Sorunların çözümü için cerrahi yöntemler, ilaçlar ve bazı uygulamalar bulunmaktadır. Korneada oluşan enfeksiyon çok fazla ilerlemişse cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Yapılan ameliyatlar ile enfeksiyon kapmış olan bölge temizlenir. Kornea enfeksiyonu tedavisi için kullanılan ilaçları da enfeksiyonun dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu tür tedavi yöntemlerinin yanı sıra enfeksiyona neden olan unsurları iyi bir şekilde teşhis ederek bu tür unsurlardan uzak durmak için dikkatli olmak gerekmektedir. Doktorlar tarafından verilen ilaçların düzenli ve dengeli olarak kullanılması da kornea enfeksiyonu oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.
]]> Kornea Ülseri https://www.kornea.gen.tr/kornea-ulseri.html Sun, 02 Dec 2018 13:50:48 +0000 Kornea Ülseri, Göz yapısında 3 tabaka bulunur. Bu tabakaların en dış kısmında kornea tabakası yer alır. Kornea gözün en dışında yer alan saydam, damarsız ve hassas yapıdır. Hassas yapıya sahip olduğu için zarar görme ol Kornea Ülseri, Göz yapısında 3 tabaka bulunur. Bu tabakaların en dış kısmında kornea tabakası yer alır. Kornea gözün en dışında yer alan saydam, damarsız ve hassas yapıdır. Hassas yapıya sahip olduğu için zarar görme olasılığı çok yüksektir. Dışarıdan kişiler birbirlerine baktıklarında beyaz olarak gördükleri tabakadır. Göz sürekli açık olduğu için enfeksiyon kapma olasılığı ve kuruluk görülmesi ihtimali yüksektir. Bu olaylar kornea tabakasında ülsere kadar gidebilir. Erken teşhis ve tedavi edilmelidir. yoksa bu hastalık kişiyi körlüğe kadar götürebilir. Korneanın asıl görevi göze giren ışınların kırılmasını sağlar. Dışarıdan göze bulaşan bakteri, mantar ve virüs gibi yapıları gözyaşı içerisinde bulunan lizozim enzimleri yardımı ile yok eder. Kornea ülserine uzun süreli lens kullanımı, göz yaralanması ve uykuda iken lens kullanımı neden olabilir.

Kornea Ülseri ve Belirtileri
 • Bulanık ve puslu görüşe sahip olma
 • Göz içerisinde kızarıklık ve kan oturması
 • Gözde tatlı kaşıntı ve kızarıklık
 • Işığa karşı aşırı duyarlılık
 • Şiddetli şekilde göz ağrısı
 • Gözde sulanma
 • Kornea tabakasında beyaz leke oluşumu
Kornea Ülseri Nedenleri

Lens kullanımı: Özensiz şekilde kullandığınız temizliğine dikkat etmediğiniz lens kullanımı kornea da ülsere neden olabilir. Bu hastalıkta göze amip kökenli yapılar bulaşarak hastalığa yol açar. Bu yüzden kirli olan lens solüsyonları kullanılmamalıdır.

Kornea yaralanması: Kornea tabakasının çizilerek zarar görmesi ve bu tabakanın diğer canlı gruplarına açık hale gelmesidir. Özellikle de bitki ekim ve dikimi sonucu oluşan yaralanmalar da mantar bulaşması sonucu ortaya çıkar.

Bağışıklık sistemi zayıflığı: Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar tüm enfeksiyonlara karşı oldukça hassastırlar. Güneş ışığına uzun süre maruz kalınması, stres ve yeteri beslenmeme bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu da kornea da ülsere etken olabilir.

Diğer nedenler ise: Yüz felcinin geçirilmesi, göze yabancı cisim girmesi, şiddetli göz kuruluğu olması, göz alerjisi ve iltihaplanmalar neden olur.

Kornea Ülseri Tedavisi; Bu hastalığı evde kendi yöntemleriniz ile azaltabilirsiniz. Eğer lens kullanımı var ise lens kullanımını sonlandırmak gerekir. Gözünüzü soğuk su ile yıkamalı ve göz makyajlarından kaçınmalısınız. Gözünüze elinizi sürmeyin ve kaşımayın. El temizliğine dikkat ederek sürekli eller yıkanmalı ve temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. Güneş ışığının zararlı ışınlarından uzak durmalı ve göz bandanası kullanmalısınız. Ülser tedavisinde ilaç kullanımı da son derece önemlidir. Kornea için virüs, bakteri ve mantarı önleyici damlalar kullanılır. Fakat eğer kornea ülserinde son noktaya gelindiyse cerrahi müdahale şarttır. Ancak kornea nakli gerçekleştirilerek tedavi edilebilir.
]]>
Kornea Epiteli https://www.kornea.gen.tr/kornea-epiteli.html Mon, 03 Dec 2018 10:32:58 +0000 Kornea Epiteli, kornea, saydam ve optik özelliğe sahip dışardan gelen ışığın retinaya yönlendirilmesini sağlayan gözü koruma özelliğine sahip membranöz bir pencereden oluşur. Görme duyusunun harekete geçmesinin Kornea Epiteli, kornea, saydam ve optik özelliğe sahip dışardan gelen ışığın retinaya yönlendirilmesini sağlayan gözü koruma özelliğine sahip membranöz bir pencereden oluşur. Görme duyusunun harekete geçmesinin ilk şartı, saydam ve kırıcılık özelliğine sahip olan korneanın varlığıdır. Sağlıklı bir kornea epiteli için, göz yaşı film tabakası en önemli tabakadır. Göz yaşı film tabakası kornea epiteline düz bir optik yüzey oluşturur. 40-50 mikron kalınlığında olan kornea epiteli, kornea tabakasının onda birini oluşturur. Kornea epiteli hakkında ki detaylı bilgileri birlikte gözden geçirelim.

Kornea epiteli nedir

Gözün en dış kısmında bulunan kornea tabakası, ışığın net bir şekilde kırılmasını sağlamak için saydam bir tabakaya sahiptir. Pek çok sinir lifi içermesinden  dolayı da oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Ve sürekli olarak kendini yenileme özelliğine sahiptir. Kornea epiteli korneayı oluşturan katmanlardan bir tanesidir. Kornea epiteli 5-7 tabaka içeren hücrelerden oluşur.

Kornea epiteli, yüzeySel hücreler, poligonal kanatsı hücreler ve kolumnar bazal hücreler olmak üzere 3 tip hücreden meydana gelir.

Kornea epitelinin yüzeySel hücreleri, mikroskobik inceleme ile gözlemlendiğinde çok sayıda mikrovilluslar ve pilikalar içerir. Kornea epitelinde bulunan mikrokaliks yüzeye örtü görevi sağlar. YüzeySel hücrelerde bulunan bu tabakalar kornea epitelinin göz yaşı film tabakasına sıkı sıkıya tutunmasını sağlar. Hücreler arasındaki bu sıkı bağlantılar sayesinde anatomik bir bariyer oluşmaktadır.

Kornea epitelinde bulunan kolumnar hücreler ise, bazal membran üzerinde tek sıra halinde dizili olarak bulunurlar. Mitotik aktiviteye sahip olan hücrelerdir. Kolumnar hücreler çoğalmak sureti ile öne doğru ilerlerler ve kornea epitelinde ki kanatsı hücreleri meydana getirirler. Kolumnar hücrelerin içeriğinde filamanlar ve tonofilamanlar bulunmaktadır. Tonofilamanların görevi hücre iskeletini korumaktır. Filamanlar ise yara iyileşmesi görevinde aktif olarak rol oynarlar. Kolumnar hücrelerden hemidesmozomlar epitel hücreleri birbirine bağlamakla görevlidir. Birde gap junction adı verilen hücreler vardır, bu hücreler, ise sıkı bağlantı noktalarına sahip olup hücreler arasındaki küçük molekül alış verişini sağlarlar.

Kornea epiteli hücreleri, kornea çevresinden merkeze doğru ilerler. Kanatsı ve bazal hücreler ise arkadan öne doğru ilerleme yaparak dökülürler. Bu duruma X-Y-Z hipotezi adı verilmektedir. Kornea epitelinin yenilenmesini ise, limbusta bulunan kök hücreler sağlar.

Kornea epitelin beslenmesini, göz yaşı, limbal kapiller, ve aköz hümörler sağlar. Oksijene olan ihtiyaç ise aköz hücreler, atmosfer konjonktiva ve kapak damarları sayesinde sağlanır. Aköz hücrelerin bir diğer görevi ise glukoz ihtiyacını karşılamaktır.

Kornea epiteli, laktik asit birikimi neden ile ödem, kistik değişiklikler neovaskülarizasyon ve erozyon gibi bir takım değişikliklerin ve rahatsızlıkların yaşandığı bölümdür. Bu olumsuz değişiklikler görmeyi etkileyerek ve bozarak ışık yansıması ve düzensiz astigmata sebep olur. Kornea epiteli olmadığında stromal iyileşmeler çok uzun sürer.

]]>
Kornea Yırtılması https://www.kornea.gen.tr/kornea-yirtilmasi.html Mon, 03 Dec 2018 20:29:10 +0000 Kornea Yırtılması, denilen olay, çok kolay gerçekleşebilen, göze alınan en ufak bir darbede oluşan bir rahatsızlıktır. Korneanın amacı gözü korumak değildir veya gözün önünde göz kapağı dışında bir koruma kalkanı y Kornea Yırtılması, denilen olay, çok kolay gerçekleşebilen, göze alınan en ufak bir darbede oluşan bir rahatsızlıktır. Korneanın amacı gözü korumak değildir veya gözün önünde göz kapağı dışında bir koruma kalkanı yoktur. İşte bu yüzden gözümüzü en ufak tehlikelerden bile korumalıyız. Kornea gözün en dış tabakasında bulunan ince, saydam ve amacı dışarıdan göze gelen ışıkları kırmak olan tabaka şeklinde bir yapıdır. Kornea çok hassas, dayanıksız, kolayca yırtılabilen bir maddedir. Korneanın yırtılmasında görülen belirtiler, aynı zamanda korneada oluşan bir zedelenme de de görülebilir. 

Korneada yırtık oluşması oldukça yaygın bir durumdur. Bu kadar hassas olan bir madde siz hatalı bir davranış yapmasanız bile zedelenip yırtılabilir. Rüzgarda savrulan bir kum tanesi veya talaş tanesi de gözünüze isabet ederse kornea yırtılabilir. Sert yapım olan kontakt lensleri çok fazla takmak da korneayı aşındırıp yırtılabilir. Kornea güneş altında korunmasız bir şekilde çok fazla oturmaktan da yanabilir. 

Kornea yırtılması durumunda; Oluşacak belirtiler:
 • Gözde ve göz çevresinde oluşacak şiddetli acı
 • Gözün, özellikle göz bebeği çevresinin oldukça kızarması
 • Göz kapaklarının şiştiğini fark etmek.
Teşhisi:

Kornea zedelendiği ve yırtıldığı anda gözünüzde bir sorun olduğunu hissedersiniz. Gözünüzün etrafındaki doku şişmeye başladığı gibi, gözünüzün kendisi de göz bebeğinden itibaren kızarmaya başlayıp çok şiddetli bir şekilde acı verir. Tabi buna karşılık ilk yırtılmadan sonra birkaç saat hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz. Sonrasında, aslında görünüşünde hiçbir şey yokken gözünüz sizi çok fazla rahatsız etmeye başlar. Eğer gözünüzde, kornea yırtılması belirtilerini hissederseniz, bu durumdan şüphelenmeye başladığınız anda bir doktora başvurmanız en iyisidir. 

Tedavisi: 
Basit durumda olan kornea yırtılması durumunda, gözde yabancı bir cisim varsa cismi çıkartmak ve gözü bandajla kapatıp, korneanın kendi kendine iyileşmesini beklemek ile tedavi edilir. Genel olarak kornealar çabuk iyileşir ve gözünüz birkaç gün içerisinde normale dönmelidir. Başvurduğunuz doktor, enfeksiyon ihtimalini engellemek için özel bir merhem uygulayabilir ve oluşan rahatsızlığı gidermek için de ilk bir iki gün için ağrı kesiciler verebilir. Bu durumdan daha ciddi bir kornea yırtılması gerçekleşmiş ise, tedavi edilebilmesi için ameliyat gerekebilir. 
]]>
Göz Kornea Nakli https://www.kornea.gen.tr/goz-kornea-nakli.html Mon, 03 Dec 2018 21:34:29 +0000 Göz kornea nakli, Kornea gözün ön tarafında bulunan saydam bir tabakadır. Genellikle bir saat camına benzetilmektedir. Görevi ise göze gelen ışınları kırmasıdır. Göz kornea nakli ise yaşamı sona ermiş olan bir kişid Göz kornea nakli, Kornea gözün ön tarafında bulunan saydam bir tabakadır. Genellikle bir saat camına benzetilmektedir. Görevi ise göze gelen ışınları kırmasıdır. Göz kornea nakli ise yaşamı sona ermiş olan bir kişiden alınabilen şeffaf kornea dokusunun hasta olan kişi ile değiştirilmesidir. Çoğunlukla bu durumda kişilerde görme kaybı oluşabilir, korneanın şekli bozulabilir ve şeffaflığını yitirebilir. Bu durumda ilk olarak kornea nakli yapılmaktadır. Ancak en çok uzmanlara başvurulan durum ise korneanın şeklinin bozulması durumudur. Göz kornea nakli için her hangi bir doku uyumuna gerek duyulmamaktadır. Çünkü kendisi bir doku olmakta ve organ olmadığı için uyuma gerek duyulmamaktadır. Ancak her kornea verici kişilerden alındıktan sonra göz bankası tarafından testlerden geçirilmektedir. Göz kornea nakli için ilk yapılması gereken şey uzman bir doktor seçmektir. Daha sonra nakil için işlemlere başlanmalıdır.

Göz kornea nakli nasıl yapılır

Göz kornea nakli iğne, uyuşturucu damla yada genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık olarak nakil ameliyatı yarım saat yada daha fazla sürmektedir. Göz ameliyat sonrasında koruyucu gözlük ile korumaya alınır. Bazen nakil yapılırken korneanın tamamı yerleştirilir bazen de sadece alt yada üst kısmı yerleştirilir. Bu durum korneanın durumuna göre değişmektedir. Tamamen değiştirilen kornea yuvarlak bıçaklar ile değiştirilmektedir. Bunun yanı sıra lazerlerle de bu işlemler gerçekleştirilebilir. Kornea nakli sonrasında dikiş yapılmaktadır. Lazerlerle de yapılan kornea nakli daha avantajlı olup iyileşmesi daha kısa sürmektedir. Göz kornea naklinde de diğer ameliyatlarda olduğu gibi riskler bulunmaktadır. Her kornea nakli başarılı olmayabilir ve bazen doku reddi, göz içi basınç artışı gözlemlenebilir. Kornea nakli sonrasında kişilerde hemen sağlıklı bir görme beklenemez. Yaklaşık olarak 1 yıl göz kendine gelerek net bir görüntü sağlamaktadır. Ancak nakil sonrası yaklaşık 6 ay ile 1 yıl boyunca kortizonlu damla kullanımı yapılır. Nakil yapılan kişiler sonrasında gözlerini bastırarak olmamalı ve dışarıdan alınabilecek darbelere karşı koruma sağlamalıdır. Yaklaşık 2 yıl boyunca sık sık kontrol edilmelidir. Sonrasında kızarıklık, ağrı, ışığa hassasiyet oluşur ise zaman kaybetmeden uzman doktora görünmelidir.
]]>
Kornea Apsesi https://www.kornea.gen.tr/kornea-apsesi.html Tue, 04 Dec 2018 14:35:30 +0000 Kornea apsesi, Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Kornea tabakası arasına sınırlı olarak biriken irin anlamına gelmektedir. Kornea, gözün en ön bölümü ve şeffaf, bombeli ön bölümüdür. Işık ışı Kornea apsesi, Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Kornea tabakası arasına sınırlı olarak biriken irin anlamına gelmektedir. Kornea, gözün en ön bölümü ve şeffaf, bombeli ön bölümüdür. Işık ışınlarına karşı retinaya pencere görevi yaparak koruyan ve kırılmayı sağlayan gözün bölümüdür. Şeffaf olmasını sağlayan yapısında damar bulunmamaktadır. Damarsız olma özelliği taşımaktadır. Beslenmesi ve metabolik ihtiyaçları, limbusta bulunan kan damarları sayesinde olmaktadır.

Kornea tabakasının ve skleranın birleşme kısmına limbus adı verilmektedir. Gözün nemlenmesini ve ihtiyacı olan oksijen ihtiyacı gözyaşının aköz tabakası tarafından sağlanmaktadır. Dış ortamdan gelen gün ışığını kırmak, gözün iç yapısındaki yapılarını korumak ve ön kısmını şekillendirmektir. Kornea tabakası sürekli nemli olması gerekmektedir. Bu sıvılar aynı zamanda kornea bölümüne oksijen ve diğer gerekli maddeleri sağlamaktadır.

Kornea apsesi belirtileri

Kornea tabakasının herhangi bir şekilde dış etkenlerden kaynaklı etkilenme ile görmeyi azaltan şiddetli ağrı, batma, yanma ve ışık hassasiyetine karşı şikayetlere sebep olabilmektedir. Kuru göz, herpetik keratit, kornea apsesi ve korneanın dejeneratif rahatsızlıkları daha sık karşılaşılan durumlardır. Kornea bölümünde kalıcı bir problem olmaması sebebi ile erken teşhis ve tedavisi çok önemlidir.

Kornea tabakası damarsız olmasına karşın sinir dağılımı deriden 300 veya 400 kat daha yoğundur. Göz kırpma refleksleri, gözdeki sinirler uyarılmaktadır ve böylece kornea gözyaşı ile devamlı ıslak tutularak, yüzeyinin bütünlüğünü korumaktadır. Kornea saydamlığı genetik olarak veya sonradan geçirilen travma, kornea apsesi ve cerrahi sonrasında meydana gelmektedir.

Kornea apsesi tedavisi

Batma, şiddetli ağrı, yanma ve ışık hassasiyetine karşı tepki gösterme durumlarında mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir. Uzman doktorun önereceği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması, önerilen miktarlarda kullanılması, kısa zamanda tedavi ile sorun ortadan kalkacaktır.

]]> Kornea https://www.kornea.gen.tr/kornea.html Wed, 05 Dec 2018 10:08:22 +0000 Kornea; Göz yapısında üç ayrı tabaka bulunmaktadır. En dışta saydam tabaka adı verilen kornea, orta tabaka da kılcal kan damarları yapısından zengin olan damar tabaka, en içte ise gözün asıl fonksiyon görevi gören ve fotore Kornea; Göz yapısında üç ayrı tabaka bulunmaktadır. En dışta saydam tabaka adı verilen kornea, orta tabaka da kılcal kan damarları yapısından zengin olan damar tabaka, en içte ise gözün asıl fonksiyon görevi gören ve fotoreseptörleri bulunduran ağ tabaka veya retina adı verilen tabaka bulunmaktadır. Kornea yani saydam tabaka olarak bilinen kısım gözün en dış kısmında yer alan ışığı odaklamak, gözü dış etkenlere karşı korumak ve göze gelen ışığın kırılmasını sağlayan yapıdır. Kişiler birbirinin gözlerine baktığında beyaz olarak görünen, dışarıya doğru bombe yapmış olan şeffaf tabakadır. kornea tabakası göze dışarıdan gelen ışınların retina yani ağ tabakaya odaklanmasını sağlar. 

Korneanın kırıcılık gücü oldukça değişkendir. İnsanlarda kornea tabakası gözün ortalama altıda birini kapsamaktadır. En büyük görevlerinden biri ise bu tabakanın güçlü ve dayanıklı yapıya sahip olduğu için göze şekil ve desteklik sağlayan tabakadır. Göz içerisinde kalkan gibi görev alarak göze gelen toz, mikrop ve zarar verici maddelere karşı korunmasını sağlar. Bu görevine destek olan yapılar ise göz kapakları, kirpikler ve göz yaşı katılmaktadır. Göze gelen ultraviyole ışınları izole etmekte de görev almaktadır.

Kornea ve Nakli Neden Gerçekleşir

Bu tabaka normalde saydam ve damarsız yapıya sahiptir. Bu tabakada yara oluşumu veya ödem oluşumu görme olayının kaybına neden olabilir. korneanın bulanıklaşması dışarıdan göze gelen ışının kırılmamasını ve bu olaya bağlı olarak görme kaybı yaşanır. genetik olarak geçişin olması kornea tabakasına, gözün enfeksiyon kapması ile zedelenmesi ve yeni damarlanma görülmesi, korneanın şeklinin değişerek daha sivri hal alması, geçirilen kaza nedeni ile kornea tabakasında bulanıklık ve yaralanma görülmesi sonucunda göze kornea nakli gerçekleşebilir. Kornea naklinin gerçekleşmesinin nedeni görme bozukluğunu düzeltmek, azaltmak veya görüntü bütünlüğünü sağlamak amacı ile yapılır.

Kornea ve Naklinde Oluşacak Riskler

Rski olmayan bir ameliyat bulunmamaktadır. Oluşabilecek sıkıntılar gözün enfeksiyon kapması, retina da yırtılmanın olması, göz tansiyonun açığa çıkması, göz merceğinin şeffaflığını yitirmesi gibi tehlikeler açığa çıkabilir. Ayrıca hasta kornea nakli gerçekleştirdikten sonra nakledilen korneayı tekrar kabul etmeyip atarak bulanıklık oluşur.

Kornea ve Hastalıklar

Alerjiler: Özellikle kişilerde bahar aylarının gelmesi ile gözde polenlere karşı alerjinin oluşumu görülür. Belirtiler kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma, yanma, batma ve sulanma olmasıdır. Ayrıca kişi eğer lens kullanıyorsa buda alerjiye neden olmaktadır.

Kornea enfeksiyonları: Göze çeşitli yapılara sahip olan bakteri, virüs, mantar gibi canlıların bulaşması sonucu kornea zarar görür. Bu olaya bağlı olarak görme kaybı, çapaklanma ve sulanma görülür. Ayrıca korneada beyazlaşma ve lekelenme de görülebilir.

Kuru göz: Göz yaşının sürekli olarak var olması göz sağlığı için, gözün beslenmesi için yaraların iyileşmesi için, ve gözü enfeksiyonlara karşı korumak için önemli yardımcı yapıdır. Kuru gözlü hastalarda göz yaşı üretimi az olduğu için kornea yüzeyini ıslak veya nemli tutamaz. Bu hastalığın en büyük belirtisi gözün sürekli olarak kum veya yabancı cisim var gibi batma hissinin oluşmasıdır. 

Keratakonus: Kornea tabakası normal de kavisli yapıda olmasına rağmen bu hastalıkta bu tabakanın dahada öne doğru sivrilmesi sonucu bu tabakanın incelmesi durumudur.
]]>
Kornea Nakli Sonrası https://www.kornea.gen.tr/kornea-nakli-sonrasi.html Thu, 06 Dec 2018 04:23:48 +0000 Kornea Nakli Sonrası, Kornea nakli bir çok kişi tarafından göz nakli olarak adlandırılır. Gözün tamamının nakli mümkün değildir. Yapılan işlem sadece gözün korneasında bulunan saydam tabakaya yapılır. Bu saydam taba Kornea Nakli Sonrası, Kornea nakli bir çok kişi tarafından göz nakli olarak adlandırılır. Gözün tamamının nakli mümkün değildir. Yapılan işlem sadece gözün korneasında bulunan saydam tabakaya yapılır. Bu saydam tabaka çeşitli hastalıklar sonucu bozulur. Bu nakil korneanın saydam tabakasının sağlıklı tabaka ile değiştirilmesi işlemine kornea nakli denir. Genellikle bu tabaka ölmüş donörlerden alınır. Bu saydam tabakanın bozulmasına yol açan hastalıların başında beneklenme hastalığı geliyor ki, bu hastalık kalıtsaldır. Korneanın kronik olarak bozulması, enfeksiyonu ve kimyasal yaralanmalardan sonra yapılır. Kornea naklinde hasta olan kornea yaklaşık olarak ölçümü yapılır ve bu ölçüme göre daire şeklinde bir parça çıkarılır. Aynı işlem dönor kornea içinde uygulanır. Sağlıklı parça hasta parça yerine dikilir. Bu işlem lazer ile yapılır.

Kornea nakli sonrası ilk zamanlarda hasta gözlerini sert bir şekilde ovuşturmaktan kaçınmalı, göze temas gereken durumlarda kendisini korumalı ve hijyene çok fazla dikkat edilmelidir. Kornea nakli sonrası en önemli sorunlar ise gündelik yaşamda nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Örneğin ilk hafta hastanın gözlerinize su teması olmadan banyo yapmasıdır. Ameliyat sonrası iki gün boyunca gözlerinizin kapalı olması gerekiyor. Eğer kitap okumak, tv seyretmek istiyorsanız üçü günün sonunda  batma, sulanma gibi şikayetler yok ise kitap okuyabilir ve tv seyredilebilirsiniz. Ameliyat sonrası İlk 1 ay sonuna kadar ağır eşya kaldırmamak gerekiyor. 

Kornea  nakli sonrası dikkat edilmesi gerekenler

En önemli hususlar ise  egzersiz, eğilip doğrulmayı gerektiren hareketler yapmamak ve uyurken kesinlikle plastik kapak kullanmak gereklidir. Kornea nakli  sonrası bandajlar alındıktan sonra kesinlikle gözlük kullanmak gerekiyor. Gözlük, kornea içerisine girebilecek yabancı cisimler ve toz gibi maddelerden koruyor. Eğer kullanılmaz ise daha tam olarak yerleşmemiş kornea zarar görebilir. Kornea zarar görmüş ise gözde batma, sulanma, kızarıklık şikayetleri başlar. Böyle bir sorunla karşılaşırsak hemen hekime danışmakta fayda vardır. Kornea nakil sonrası bire bir temas gerektiren sporlarda uzak durulması gerekiyor. Özellikle futbol, basketbol, voleybol gibi dirsek ve el çarpması gerektiren sporlardan uzak durmakta fayda vardır. Göze alına temas korneada sorun yaşatabilir. Yüzme ise gözün mikrop kapma olasılığından dolayı yapılmaması gerekiyor. Ameliyattan sonraki süreçte korneada sorun yok ise yürüyüş sporu yapılabilir. 

Kornea Nakli Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar

Kornea nakli sonrası oluşabilecek komplikasyonlar arasında korneada enfeksiyon, kanama, retina tabakasının yerinden ayrılması, göz içi basıncının artması, göz merceğinin şeffaflığını yitirmesi sayılabilir. Eğer gözde ağrı, kızarma, görme bulanıklığı, ışıktan rahatsız olma gibi sorunlar var ise bu belirtiler gözün kornea dokusunun reddinin habercisi olabilir. Görmeniz bulanıklaşmaya başlar. Hemen doktorunuza danışmakta fayda vardır. Gözünüzün korneayı reddi ise, vücudun bağışıklık sisteminin kendisine ait olmayan yabancı dokuyu tanımaması ve o dokudan kurtulmak için çabalamasıdır. Doku reddi  gelişmiş ise hastaların  büyük bir çoğunluğu da kortizonlu damla/pomat tedavisi ile  başarılı sonuç alınır. Eğer kornea, uygulanan tedaviye yanıt vermez ise hasta tekrar ameliyat edilebilir. Nakil tam yapıldı ise veya sadece korneanın üst katmanı alınarak bu kısma nakil yapıldı ise, ameliyattan sonra ilk günlerde görüş çok net olmaz. Görmenin tam netleşmesi için yaklaşık 1 yıl geçmesi ve gözde astigmat yaratan dikişlerin alınması gerekir. Gözde belirgin bulanıklık yoksa dikişler alınmayıp yerinde bırakılabilir. Kornea Nakli Sonrası, ilk 6 ay-1 yıl boyunca kortizonlu damla kullanılır.Ağızdan hap kullanılması sadece doku reddi durumunda kullanılır ve kısa süreli olarak gerekir. Nakil sonrası 1,5-2 yıl hekim kontrollerine devam etmekte fayda vardır. 
]]> Kornea Damarlanması https://www.kornea.gen.tr/kornea-damarlanmasi.html Thu, 06 Dec 2018 04:43:59 +0000 Kornea damarlanması gibi rahatsızlar nadiren de olsa bazı durumlarda meydana gelebilmektedir. Kornea gözün en dış tabakasında yer almaktadır. Şeffaf ve ince bir yapıya sahip olan bu bölüm gözü dışarıdan gelebilecek darbelere Kornea damarlanması gibi rahatsızlar nadiren de olsa bazı durumlarda meydana gelebilmektedir. Kornea gözün en dış tabakasında yer almaktadır. Şeffaf ve ince bir yapıya sahip olan bu bölüm gözü dışarıdan gelebilecek darbelere karşı etkili bir biçimde korumaktadır. Ayrıca kornea görme işlevinin yapılmasına fayda sağlar. Gözün ışığa odaklanması işlevini gerçekleştirmesine kornea yardımcı olur. Korneada çeşitli nedenlerden dolayı bir takım rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Bu tür rahatsızlıklar çoğu zaman kendiliğinden geçse de bazı durumlarda kalıcı olabilmekte hatta ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Göze gelen tüm görüntüler kornea bölümünde geçmektedir. Bu bölümde meydana gelebilecek rahatsızlıklar görme işlevinde sorunların oluşmasına ve hatta bazı durumlarda körlük oluşumuna neden olabilmektedir. 

Kornea damarlanması nedenleri nelerdir
 • Kornea damarlanması gibi durumların oluşmasına neden olan en önemli unsur lens kullanımıdır. Lens kullanımı göz korneasında bu tür durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Lensin uzun süre boyunca gözde kalması damarlanmalara neden olabilmektedir.
 • Bu tür durumlara neden olan bir diğer unsur ise lensin göze takılma anında kornea bölümünde oluşturduğu tahribattır. Korneada meydana gelen çizilme ve zedelenme gibi  durumlar kornea damarlanmasına neden olabilmektedir.
 • Bunun yanı sıra bu tür rahatsızlıklara neden olan bir diğer unsur ise enfeksiyonlardır. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen enfeksiyonlar gözde ve korneada damarlanmaların oluşmasına neden olabilmektedir. Enfeksiyon gibi durumlara özellikle göz etrafında oluşan yaralar neden olmaktadır. Ayrıca viral enfeksiyon oluşumu da göz damarlanması gibi durumlara neden olabilmektedir. 
Kornea damarlanması durumuna kullanılan lensler neden olmuş ise lens kullanımına ara verilmelidir. Bu süre boyunca gözün dinlenmesi sağlanmalıdır. Lens kullanımının mecbur olduğu durumlarda ise lens aralıklar ile gözden çıkartılmalı ve gözün dinlenmesine fırsat verilmelidir. Gözde meydana gelen bu tür durumlara enfeksiyonlar neden olmuş ise öncelikle bir doktor gözetimi altından geçmek gerekmektedir. Gözde oluşan enfeksiyonun en iyi teşhisi doktorlar tarafından konacaktır. Rahatsızlığın tedavisi için verilen ilaçlarında düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımının kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Aksi halde gözde oluşan rahatsızlıklar çok ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Gözde meydana gelen sorunun tedavisi için göz damarlanmasına neden olan unsurdan uzak durmak gerekmektedir. Vücudun en önemli organlarından biri olan gözün her zaman iyi bir şekilde korunması gerekmektedir. 
]]>
Kornea Epitel Defekti https://www.kornea.gen.tr/kornea-epitel-defekti.html Thu, 06 Dec 2018 23:19:37 +0000 Kornea epitel defekti, korneada oluşabilecek bir çok tür hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklardan biri de  kornea epitel defektidir. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmekte olan bu hastalığın tedavisi mümkündür. Kornea Kornea epitel defekti, korneada oluşabilecek bir çok tür hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklardan biri de  kornea epitel defektidir. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmekte olan bu hastalığın tedavisi mümkündür. Korneada bu tür durumların oluşmasına neden olan en önemli unsur virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Bunun yanı sıra çeşitli nedenlerden dolayı kullanılmakta olan lenslerde bu tür durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Eğer bu durumun oluşmasına lens neden olmuş ise lens kullanımına bir süre ara verilmeli ve gözün dinlenmesi sağlanmalıdır. Kornea epitel defekti rahatsızlığına neden olan unsur enfeksiyonlar veya dışarıdan alınan darbeler ise hastalığın teşhisinin yapılarak tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. 

Kornea epitel defekti oluşmasının nedenleri nelerdir
 • Korneda meydana gelen bu rahatsızlıkların en temel nedeni enfeksiyonlar olarak bilinmektedir. 
 • Bunun yanı sıra dışarıdan alınan darbelerde gözdü bu tür sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. 
 • Ayrıca toz ve ufak parçaların göz içerisine girmesi ile birlikte gözde oluşan tahribat bu tür durumların oluşmasında neden olmaktadır.
 • Gözde oluşan bazı rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmakta olan lensler de epitel defekt oluşumuna etkili olabilmektedir.  
Kornea epitel defekti gibi göz rahatsızlıklarının tedavi edilmesi gerekmektedir. Vücut için büyük bir öneme sahip olan gözün iyi bir şekilde korunmasına önem verilmelidir. Bu tür rahatsızlıkların tedavisine başlanmadan önce mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir. Doktorlar gözde meydana gelen bu rahatsızlığın nedenini teşhis ederek bir takım tedavi yöntemleri uygulayacaktır. Doktorlar tarafından verilen ilaçların düzenli olarak kullanımına önem verilmeli ve ilaçların dengeli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımının kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçlar rahatsızlığın daha fazla ilerlemesine neden olabilmektedir. 
]]>
Kornea Bulanıklığı https://www.kornea.gen.tr/kornea-bulanikligi.html Fri, 07 Dec 2018 06:34:25 +0000 Kornea Bulanıklığı, Gözün renkli bölümün üzerini kaplayan yuvarlak cam biçimindeki saydam tabaka olan kornea, göz açısından oldukça önemli bir yapıdır. Kornea saydam ve düzgün yapıda olması ile beraber gözü kalkan gib Kornea Bulanıklığı, Gözün renkli bölümün üzerini kaplayan yuvarlak cam biçimindeki saydam tabaka olan kornea, göz açısından oldukça önemli bir yapıdır. Kornea saydam ve düzgün yapıda olması ile beraber gözü kalkan gibi koruyarak gözün iç bölümlerinin dışarıdan gelecek zararlı etkilere karşı korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kornea ışığın geldiği yerdir ve UV ışınlarının filtre edilmesini sağlar. Bu saydam ve damarsız doku bu görevlerini yerine getirirken göz kapakları, gözün beyaz bölümü ve gözyaşı ile beraber çalışır. Ancak herhangi bir durumda kornea dokusu iltihaplanarak bulanıklaşabilir. Kornea bulanıklığı saydam olan bu yapının iltihaplanma sebebiyle bulanık hale gelmesi ya da incelmesi durumudur. 

Kornea bulanıklığı belirtileri

Bu durumda öncelikle görme konusunda birtakım problemler ortaya çıkar. Görmede bulanıklık ve gözde beyaz bir leke hissi kornea bulanıklığında görülen belirtiler arasındadır. Bununla beraber kornea bulanıklığı durumunda gözde ağrı ve batma hissi ile beraber gözde kızarıklık durumu da ortaya çıkabilir.

Kornea bulanıklığı nedenleri

Kornea bulanıklığı korneada iltihaplanma oluşmasından kaynaklandığı için bakteri ve virüsler bu duruma neden olan en büyük etkenler arasındadır. Bununla beraber mantar ve birtakım romatizma hastalıklarından dolayı da kornea bulanıklığı ortaya çıkabilir. Hijyene dikkat edilmeden kullanılan kontakt lensler ile beraber göz cerrahi getirilmesi bakterilere yol açtığı için göz bulanıklığı açısından büyük bir risk faktörüdür. Aynı zamanda gözün toz ya da kum gibi maddelerden zarar görmesi durumunda gözde iltihaplanma ortaya çıkar ve bu durumda göz bulanıklığına yol açabilir. Ayrıca virüslerde kornea bulanıklığı nedenleri arasındadır. Genellikle herpes virüsü aşırı stres, birtakım rahatsızlıklar ve aşırı güneşe maruz kalınması gibi durumlarda daha fazla etkisini gösterir ve korneada bulanıklığına neden olur. Bu durumda görme yetisinin azalmasına yol açabilir.

Kornea bulanıklığı tedavisi, 

Bu durumda tedavi yöntemi altında yatan etkene ve bulanıklığın seviyesine göre değişir. Bakterilerden kaynaklanan kornea bulanıklığı genellikle doktorun reçete edeceği antibiyotik içerikli damlalarla tedavi edilir. Ancak bakterilerden kaynaklanan kornea bulanıklığının görmeyi etkilediği durumlarda kişi hastanede tedavi altına alınabilir. Virüs kaynaklı kornea bulanıklığı ise antiviral ilaç ve damlalar ile tedavi kontrol altına alınabilir. Ancak bu durum görme yetisini azalttığı noktaya geldiği zaman kornea nakli gerekli olabilir. Bununla beraber mantardan kaynaklanan kornea bulanıklığı çocukla uzun dönemde antifungal ilaçlarla tedavi edilir. Ancak bakteri ve virüsler de olduğu gibi mantardan kaynaklanan kornea bulanıklığı da görmeyi azaltıyorsa hastaya kornea nakli yapılır. Kornea nakli kornea yapısının büyük bir oranda bozulması sonucunda uygulanan tedavi yöntemidir. Kornea nakli sayesinde görme yetisi düzeltilir, kornea bulanıklığından kaynaklanan ağrılar azalır ve göz bütünlüğünün korunması sağlanmış olur.
]]>
Göz Korneası https://www.kornea.gen.tr/goz-korneasi.html Fri, 07 Dec 2018 13:31:23 +0000 Göz korneası; göz yüz bölgemizde bulunan görme olayını gerçekleştiren  beş duyu organından biridir. Göz kendi içindede bölümlere ayrılır. Bunlar; göz küresi, göz korneası, göz kapakları, iris, lens, retina ve vi Göz korneası; göz yüz bölgemizde bulunan görme olayını gerçekleştiren  beş duyu organından biridir. Göz kendi içindede bölümlere ayrılır. Bunlar; göz küresi, göz korneası, göz kapakları, iris, lens, retina ve vitreusdur. Tüm bu öğeler tek başına düşünülemez. Hepsi görme olayının bir parçasıdır. Fakat gözün en ön kısmında kalan ve görme olayını başlatan göz korneasıdır. Göz korneası gözün en ön kısmında kalır. Hafifçe  bombelidir. Çapı ise 12mm ve kalınlığı da 0.5 mm kadardır. Göz korneası geniş bir sinir ağına sahiptir. Göze yansıyan ışıklar bu sinir dokularında kırılmaya uğrar ve görme olayı gerçekleşir. Göz Korneası saydam tabaka olarak da adlandırılır. Görme olayında ışık ışınları kornea sayesinde retinaya iletilir. Göz bozuklukları da göz korneasının bozulmaları sonucunda oluşur. Bu yüzden göz muayenelerinde en detaylı şekilde kornea incelenir. Çünkü ışık kırılmalarının %75'i bu bölgede gerçekleşir. Korneanın yapısındaki bozulmalar ışığın retinaya yanlış gitmesine neden olur. Göz korneasını etkileyen birçok hastalık vardır. Bunlar;

Alerjiler; göz korneasının bir diğer görevi de göze dışarıdan gelen toz, mikrop veya zarar verici maddelerden gözü korumasıdır. Çünkü bu maddeler önce korneaya çarpar. Bu maddeler yüzünden gözde alerjiler oluşabilir. Kaşınma, kızarma yada batma gibi belirtiler ile kendini belli eder. Bu durumda göz doktoruna hemen başvurmalısınız. Göz damlası veya göz kremleri ile iyileşme sağlanabilir. Ayrıca gözünüzü kaşımamaya da dikkat etmelisiniz.

Astigmatizma; göz korneası yapısı gereği özel mekanizmaya sahiptir. Bu yapının en ufak bozulması ile görme bozuklukları meydana gelir. Astigmatizma ise korneanın hafif eğiminin kaybetmesi ile yumurta şeklinde bir görünüme sahip olması ile oluşan hastalıktır. Bulanık görmeye neden olur. Lensler ya da  gözlük ile daha net görme sağlanabilir.

Miyop; göz korneası  bombeliğini kaybetmesi sonucu oluşur.  Daha dik bir konumda olması ile gerçekleşen hastalıktır. Cisimler sarı noktaya değilde hemen önüne düşer. Bu yüzden hasta yakını görebilirken uzaktaki cisimleri göremez. Gözlük ile görme kalitesi artırılabilir.

Hipermetrop; korneanın düzleşmesi sonucu hastanın yakını görememesidir. Kişi yakının bulanık gördüğü için gözde yorgunluk oluşabilir. Buda yaşarma ve kızarmaya neden olabilir. Gözlük yada lens kullanılmalıdır.

Glokom; göz tansiyonu da denir. Göz korneası içinde bulunan sinirlerin hasar görmesi ile oluşur. Yaşa göre çeşitlenmeler gösterir. Erken teşhisi önemlidir. Bu yüzden periyodik göz muayeneleri aksatılmamalıdır. Çünkü göz sinirlerindeki hasarlar geri döndürülemez.

Göz Korneası enfeksiyonları; bakteri, virüs yada mantarların neden olduğu enfeksiyonlardır. Özenli bir tedavi gerektiren durumdur.

Göz Korneası hastalıklarının tedavisi; göz korneasında sıklıkla bozulmalar görülebilen bir göz bölümdür.  Bu yüzden birçok tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. En önemlisi ilaç tedavisidir. Daha sonra korneadaki ışık kırılma bozuklukları için gözlük ve lensler üretilmiştir. Lens kullanımı biraz dikkat istediğinden genellikle gözlük tercih edilmektedir. Ayrıca göze lazer uygulamaları da yapılmaktadır. Özellikle miyop ve hipermetrop hastalar için uygulanarak gözlükten kurtulmalarını sağlamaktadır. En son tedavi yöntemi olarak ise kornea naklidir. İlerlemiş kornea kayıplarında uygulanır.
]]>
Kornea Büyümesi https://www.kornea.gen.tr/kornea-buyumesi.html Sat, 08 Dec 2018 03:25:54 +0000 Kornea büyümesi, Günümüzde sonradan oluşma ihtimali çok nadir olan ve genetik olarak hastalara geçen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genel olarak hastalardan gelen en büyük şikayet sık sık gözlük camı değiştirme ve görme Kornea büyümesi, Günümüzde sonradan oluşma ihtimali çok nadir olan ve genetik olarak hastalara geçen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genel olarak hastalardan gelen en büyük şikayet sık sık gözlük camı değiştirme ve görme ile ilgili sorunlardır.

Kornea büyümesi kimlerde görülür

Yapılan araştırmalara göre genelde 2000 kişi de bir görülen bu hastalığın tedavisinde erken teşhis her zaman için çok önemlidir. Ailesinde bu hastalık gözüken kimselerin bu konuda daha dikkatli ve duyarlı olması gerekir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte gözlerde oluşan kaşıntı ve ovalama isteği rahatsızlığın hızlıca ilerlemesine neden olur. Göz alerjisi olan kişilerin bu rahatsızlığı göz önüne alarak muayene olması gerekir. Hastalığın küçük yaşlarda tanısı oldukça çok zordur. Bu rahatsızlık 20-40 yaş arasındaki dönemlerde oldukça ilerleme gösterir. Hastalar her doktora gidişinde doktor muayene ettikten sonra her seferinde değişik numaralalı gözlük reçetesi verir. Hastalar gözlük kullanmalarına rağmen çok net göremezler. Hastalığın tedavi olmaması sonucunda maalesef körlük durumları yaşanabilir.

Kornea büyümesi tedavi yöntemleri

Erken dönemlerde tesis edilen rahatsızlıklar için genellikle özel yapılmış sert kontakt lensler reçete edilir. Fakat bu kontak lensler hastalığın ilerlemesini engelleyemez. Bu geçici bir çözümdür. Rahatsızlık ilerlediği zaman görme azaltır ve zaman netlik kaybolur.
Bu tip durumlarda Ultraviyole A ve damla boyutunda riboflavin kullanılır. Hastalığın tedavisinde CCL yöntemi uygulanır. Bu yöntemde ilk başta göz anestezik damla ile uyuşturulur bunun sonrasında küt bir spatula ile kornea epiteli kaldırılır. Riboflavin damla beş dakika arayla ikişer damla olarak 30 dakika boyunca damlatılır. Ayrıca ultraviole ışığı uygulanarak da bu işlem yapılır yalnızca bu işlemi sonunda göz kapatılmaz göze bandaj takılır.
Tedavinin sonuç verip vermediği ise üç ay içinde anlaşılır. Tedaviye cevap veren hastaların görmelerindeki kalite ve keskinlik artar hastalığın ilerlemesi durur.
]]>
Kornea Refleksi https://www.kornea.gen.tr/kornea-refleksi.html Sat, 08 Dec 2018 16:14:02 +0000 Kornea refleksi: Gözün dış tabakalarından bir tanesi olan kornea oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Gözün dış tabakasının yaklaşık olarak bir bölü altısını kapsayan ön bölümünü oluşturan kornea hafif çıkıntılı Kornea refleksi: Gözün dış tabakalarından bir tanesi olan kornea oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Gözün dış tabakasının yaklaşık olarak bir bölü altısını kapsayan ön bölümünü oluşturan kornea hafif çıkıntılı saydam kısma verilen isimdir. Konveks görünümünde olan ön yüzü göz kapakları ile temas halinde olup, göz kapakları açık iken hava ile temas halindedir. Gözün en önemli kısımlarından biri olan korneanın ön yüzüne ve en çıkıntılı kısmına ise vertex cornea denir. Konkav olan arka yüzü ise gözün ön kamerası ve irisiyle komşudur. Kornea, gözyaşı salgısı nedeni ile daima ıslak kalır ve saydamlığını korur. Sinirden zengin olmasına rağmen kan ve lenf damarları yoktur. Kornea beslenmesini difüzyon diğer kısımlardan yapar. Korneanın çapı ortalama olarak 1 cm, kalınlığı ise orta kısımlarında 0.5 mm, kenarlarında ise 1 mm kadardır. Korneanın en büyük görevi gözde ışığı kıran ilk bölümdür. Saydamlığı yaş ile beraber ilerlemekte ve giderek azalmaktadır.

Kornea refleksi nasıl gelişir

Göz çok harika bir organdır. Çeşitli katman ve tabakalardan oluşan gözün reflekslere karşı vermiş olduğu tepki de bir o kadar önemli ve değerlidir. Kornea refleksi kişinin elinde olmadan aniden gelişen durumlar da kişinin gözünün yapılan hareket ve davranışlara karşı vermiş olduğu tepkiye verilen bir isimdir. Gözün öyle bir yapısı vardır ki kişinin gözüne dışarıdan gelen herhangi bir hareket ya da davranışta hemen kapanmasını sağlar. Kişinin gözüne karşı yapılan bu hareket gözün saniyeler içerisinde kapanmasını sağlayarak kişinin gözünün zarar görmesine ya da tahrip olmasına engel olur. Ayrıca kornea refleksi ile kişinin gözüne hiçbir şekilde yabancı bir cisim girmesine engel olur. Kornea refleksi sayesinde kişi dışarıda ki bütün hareket ve davranışlara karşı saniyeler içerisinde hemen bir tepki verebilmektedir.

Aniden yapılan bir hareket ya da davranış karşısında kornea refleksi sayesinde kişinin göz kapakları hemen harekete geçerek gözün kapanmasına yardımcı olur. Saniyeler içerisinde birden kapanan göz dışarıdan gelen toz, duman, yabancı herhangi bir cisim ya da başka bir maddeye karşı tepki vermiş olur. Gözdeki en büyük görevlerden birine sahip olan korneanın en küçük bir hasar görmesi kişinin görme duyusu kaybetmesine neden olabilir. Bu yüzden Allah-u Teala öyle bir yapı yaratmıştır ki insanın düşünmesine, zaman kaybetmesine gerek bile kalmadan göz aniden kendi kendine açılıp kapanabilir. 

Kornea refleksinde gözün vermiş olduğu tepki:

Kornea refleksi Türkçe karşılığı ile kişinin herhangi bir yabancı cisim ya da harekete karşı gözün aniden kapanması anlamına gelmektedir. Kornea refleksi gün içerisinde defalarca gerçekleşebilir. Bu oldukça normal olan bir durumdur. Fakat kornea refleksi yabancı bir cisme karşı gerçekleşmiş ise o zaman gözde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Çünkü göz yabancı bir cisme karşı refleks ya da tepki karşılığında sulanma gösterir. Gözün içerisine yabancı bir cisim girmiş olmasa dahi göz kendi kendine sulanır. Daha sonra ise yavaş yavaş düzelmeye başlar. Toz gibi partikül gibi küçük şeylerin göze girmesinde ise kornea refleksi göz yaşarmasının yanı sıra aynı zamanda da gözde kızarıklık ve kaşıntı da oluşabilir. Böylesi durumlarda göz yaşarması yabancı cismin dışarı çıkışında oldukça etkin bir vazifenin görülmesine yardımcı olur.
]]>